Gonią Athlona

Zaledwie w dwa dni po premierze Athlona, Intel ogłosił początek sprzedaży procesora Pentium III 1 GHz.

Od wczoraj na rynku dostępny jest, aczkolwiek w ograniczonych ilościach, Intel Pentium III 1 GHz. Firma utrzymuje, że jest on obecnie najbardziej wydajnym procesorem na rynku, przeznaczonym do zastosowań profesjonalnych, tj. obróbki cyfrowych fotografii, obrazu wideo czy muzyki. Pierwsze komputery wyposażone w nowy procesor to Hewlett-Packard Pavilion 1G (w cenie 3499 USD) i Dell Special Edition Dimension (5999 USD). Komputer HP znajdzie się w sprzedaży w przyszłym tygodniu, Dell nie podał jeszcze terminu premiery własnego zestawu.

Procesor jest wynikiem niespodziewanie dobrych rezultatów produkcji w technologii miedzianej 0,18 mikrona. Nathan Brokwood, analityk Insight 6, mówi: "W rzeczywistości, i wiem to z pewnego źródła w Intelu, procesor 1 GHz jest dokładnie tym samym, który Intel sprzedaje jako PIII 733 i 800 MHz". N. Brokwood wyjaśnił, że procesory schodzące z jednej linii produkcyjnej mogą różnić się prędkością, zaś Intel po prostu wyselekcjonował egzemplarze działające z częstotliwością 1 GHz i sprzedaje je teraz jako nowy produkt. Firma sprzedaje obecnie niewielkie ilości PIII 1 GHz w cenie 990 USD przy zakupie 1000 sztuk. Większe ilości mają pojawić się na rynku w III kwartale br.

N. Brokwood uważa, że procesor kupią teraz, przede wszystkim, operatorzy CAD czy analitycy finansowi, tworzący analizy w czasie rzeczywistym, czyli "ci, dla których większa szybkość ma wartość tysięcy, jeśli nie milionów dolarów". Analityk przyznał, że w porównaniu z procesorami 300 czy 400 MHz różnica prędkości jest porażająca. Testując egzemplarz dostarczony przez firmę powiedział, że: "Wszystkie inne są potwornie wolne. Będzie mi przykro, gdy będę musiał go oddać".