Google +1 wpłynie na ranking stron?

Google zastanawia się, czy dane pochodzące z przycisku +1 powinny wpływać na ranking stron w wyszukiwarce. Internetowy gigant musi ustalić, czy te informacja, tak jak i inne pochodzące z serwisów społecznościowych, faktycznie wskazują na strony wysokiej jakości.

Google +1
W teorii, przy użyciu danych z przycisku +1, Google mogłoby obniżyć pozycję treści niskiej jakości w wynikach wyszukiwania. Skoro jakaś strona jest polecana przez wiele osób w serwisie Google+, to prawdopodobnie przedstawia wartościowe treści.

Firma musi jednak uważać, by nie spotkała się z oskarżeniami o praktyki monopolistyczne. Jeśli polecenia dokonywane przez klikanie przycisku +1 będą miały wyraźny wpływ na ranking stron to webmasterzy będą czuć presję, by umieszczać go na swoich stronach.

Zobacz również:

  • Android 13: oto najciekawsze nowości

Rick Burnell z Amerykańskiego Instytutu Antymonopolowego nie przejmuje się jednak zbytnio presją, która może być wywierana na webmasterów i mówi, że potencjalne użycie przez Google przycisku +1 przy tworzeniu rankingu stron nie budzi jego podejrzeń. Brunell dostrzega raczej korzyści płynące ze wprowadzania do wyszukiwarki danych z serwisów społecznościowych.

Google stara się jednak zachować ostrożność i publicznie rozważa możliwość wprowadzenia nowego zastosowania dla przycisku +1. Firma dodaje, że stałby się on tylko jednym z ponad 200 czynników, które wpływają na ranking stron w wyszukiwarce. Na razie internetowy potentat zajmuje się technicznym dopracowaniem samego przycisku.