Google Advanced Protection Program czyli sposób na bezpiecznego Androida

Google Advanced Protection Program podnosi bezpieczeństwo Androida, ale kosztem wygody i funkcjonalności.

Jedną z głównych zalet posiadania urządzenia z systemem operacyjnym Android jest możliwość łatwej instalacji aplikacji spoza oficjalnych sklepów takich, jak Google Play. Otwartość Androida zapewniła mu ogromną popularność, ale jest również piętą achillesową całego systemu.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Z Androida korzystają miliardy urządzeń przeznaczonych do wykonywania różnych zadań. W przypadku niektórych z nich wymagany jest najwyższy poziom bezpieczeństwa. Z tego powodu Google stale wprowadza kolejne zabezpieczenia. Najnowszy program Google Advanced Protection Program zwiększy bezpieczeństwo systemu operacyjnego Android, ale odetnie użytkowników od możliwości instalacji plików .APK.

Korzystają z Google Advanced Protection Program system operacyjny Android staję się znacznie bardziej zamknięty i zaczyna przypominać iOS'a. Użytkownicy Google Advanced Protection Program mogą instalować aplikacje jedynie z oficjalnego Sklepu Play oraz innych sklepów z aplikacjami takich, jak Galaxy Store. Nie ma możliwości samodzielnej instalacji pliku .APK z nieznanego źródła.

Google Advanced Protection Program ma za zadanie zwiększyć poziom bezpieczeństwa urządzenia, ale rozwiązanie to nie jest idealne, ponieważ w oficjalnym Google Play również znajdują się zawirusowane aplikacje.

Google już teraz oferuje program Play Protect, który chroni użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem i jest niejako antywirusem wbudowanym w Sklep Play. Teraz bezpieczeństwo zostanie dodatkowo zwiększone przez Google Advanced Protection Program. Rozwiązanie to ma być w przyszłości aktywne na każdym nowym urządzeniu.

Google Play Protect oraz Google Advanced Protection Program są uzupełnieniem comiesięcznych poprawek zabezpieczeń. W przypadku biuletynów bezpieczeństwa to od producenta zależy, czy dane urządzenia otrzyma aktualizacje. Za działanie Google Play Protect i Google Advanced Protection Program odpowiada wyszukiwarkowy gigant.

Sprawdź, ile kosztuje Samsung Galaxy S20.

Źródło: techspot.com