Google Advanced Protection Program czyli sposób na bezpiecznego Androida

Google Advanced Protection Program podnosi bezpieczeństwo Androida, ale kosztem wygody i funkcjonalności.

Jedną z głównych zalet posiadania urządzenia z systemem operacyjnym Android jest możliwość łatwej instalacji aplikacji spoza oficjalnych sklepów takich, jak Google Play. Otwartość Androida zapewniła mu ogromną popularność, ale jest również piętą achillesową całego systemu.

Google Advanced Protection Program czyli sposób na bezpiecznego Androida

Źródło: pcworld.com

Z Androida korzystają miliardy urządzeń przeznaczonych do wykonywania różnych zadań. W przypadku niektórych z nich wymagany jest najwyższy poziom bezpieczeństwa. Z tego powodu Google stale wprowadza kolejne zabezpieczenia. Najnowszy program Google Advanced Protection Program zwiększy bezpieczeństwo systemu operacyjnego Android, ale odetnie użytkowników od możliwości instalacji plików .APK.

Zobacz również:

  • Android 12 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [29.07.2021]
  • Xiaomi Mi Mix 4 - aparat pod wyświetlaczem będzie hitem?

Korzystają z Google Advanced Protection Program system operacyjny Android staję się znacznie bardziej zamknięty i zaczyna przypominać iOS'a. Użytkownicy Google Advanced Protection Program mogą instalować aplikacje jedynie z oficjalnego Sklepu Play oraz innych sklepów z aplikacjami takich, jak Galaxy Store. Nie ma możliwości samodzielnej instalacji pliku .APK z nieznanego źródła.

Google Advanced Protection Program ma za zadanie zwiększyć poziom bezpieczeństwa urządzenia, ale rozwiązanie to nie jest idealne, ponieważ w oficjalnym Google Play również znajdują się zawirusowane aplikacje.

Google już teraz oferuje program Play Protect, który chroni użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem i jest niejako antywirusem wbudowanym w Sklep Play. Teraz bezpieczeństwo zostanie dodatkowo zwiększone przez Google Advanced Protection Program. Rozwiązanie to ma być w przyszłości aktywne na każdym nowym urządzeniu.

Google Play Protect oraz Google Advanced Protection Program są uzupełnieniem comiesięcznych poprawek zabezpieczeń. W przypadku biuletynów bezpieczeństwa to od producenta zależy, czy dane urządzenia otrzyma aktualizacje. Za działanie Google Play Protect i Google Advanced Protection Program odpowiada wyszukiwarkowy gigant.

Sprawdź, ile kosztuje Samsung Galaxy S20.

Źródło: techspot.com