Google Allo - nowy komunikator AI. Wg Snowdena lepiej z niego nie korzystać

Na razie unikajcie komunikatora Google Allo - ostrzega Edward Snowden.

Google Allo to zapowiedziany podczas konferencji I/O nowy komunikator (jest to osobna aplikacja), który ma być lepszy od konkurencyjnych rozwiązań i oczywiście korzystać z wszystkich obecnie oraz w przyszłości oferowanych przez Google usług takich jak wyszukiwarka, Google Assistant, czy YouTube. Cechuje go wiele interesujących rozwiązań, np. możliwość rozpoznawania obiektów na zdjęciach i sugerowanie kontekstowej odpowiedź. Ponadto z botem Google’a możliwe będzie prowadzenie samodzielnej rozmowy, a nawet pogranie w proste gry. Podczas prezentacji zebrani mogli się przekonać, że bot Google już na obecnym etapie jest bardzo "ludzki", która to cecha z czasem z pewnością jeszcze bardziej się rozwinie.

Google Allo - Snowden ostrzega

Nowy komunikator Google Allo został jednak właśnie skrytykowany przez Edwarda Snowdena. Zwrócił on uwagę na fakt, że funkcja szyfrowania wymienianych przez użytkowników wiadomości jest domyślnie wyłączona. Oczywiście można to zmienić poprzez jej włączenie lub skorzystanie z wysyłania wiadomości w trybie incognito. Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu podejście ze strony Google może słusznie budzić poważne obawy, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w konkurencyjnych rozwiązaniach - np. komunikatorze iMessage Apple - szyfrowanie jest domyślnym standardem.

Zobacz również:

  • Android 12 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [23.09.2021]
  • Nowa funkcja na Instagramie

"Na razie unikajcie Allo" - radzi Snowden.

Co na to Google?

Google tłumaczy, że z szyfrowaniem inteligentny asystent nie mógłby odczytać wiadomości i spełniać swojego zadania. Przyjmijmy, że tak jest, co nie zmienia faktu, że to użytkownik powinien podjąć decyzję, czy chce poświęcić prywatność w zamian za większą funkcjonalność nowego komunikatora.