Google Android 5.0 Jelly Bean planowany na III kwartał

Google Android 5.0 Jelly Bean pojawi się na rynku prawdopodobnie w trzecim kwartale tego roku - wynika z doniesień serwisu DigiTimes.com. Jeżeli tak się stanie, fragmentacja Androida jeszcze bardziej się pogłębi.

Podział platformy Google Android

W drugiej połowie października poprzedniego roku premierę miał ostatni mobilny system Google - Android Ice Cream Sandwich. Kiedy możemy oczekiwać jego następcy? Serwis DigiTimes twierdzi, że w III kwartale, czyli mniej więcej wtedy, gdy światu przedstawiona zostanie szósta generacja Apple iPhone'a.

Co to oznacza dla platformy Android?

Oczywiście większą fragmentację, która według Google'a przedstawia się obecnie następująco:

Fragmentacja platformy Google Android

Fragmentacja platformy Google Android

Jak widać, do najnowszej wersji Androida - Ice Cream Sandwich - należy zaledwie 1,6% rynku, który zdominowany jest przez Androida Gingerbread.

Android 4.0 w natarciu

Serwis DigiTimes twierdzi jednak, że już wkrótce proporcje te powinny się zauważalnie zmienić, gdyż w II kwartale na rynku zagości sporo nowych "kanapkowych" smartfonów (średniej i najwyższej klasy) firm takich jak HTC, Samsung Electronics i Sony Mobile Communications oraz korzystających z platform Qualcomm 7227a i MediaTek MT6565 tanich modeli chińskich producentów.

Wprowadzenie Androida 5.0 z pewnością jednak negatywnie wpłynie na tempo adaptacji jego poprzednika.

Deweloperzy mają powoli dość

Warto przy tej okazji zauważyć, że fragmentacja Androida najwięcej kłopotów przysparza deweloperom. Z ostatnich badań wynika, że w ciągu roku aż 10% z nich zrezygnowało z planów tworzenia aplikacji dla systemu Google, o czym możecie przeczytać w artykule "Google Android: deweloperzy zaczynają go unikać z powodu fragmentacji".

________________

Wydaje mi się, że fragmentacja dla użytkowników smartfonów nie jest aż tak bardzo kłopotliwa, gdyż wielu z nich pewnie nawet nie wie z jakiej wersji systemu Google korzysta i w sumie "ma to gdzieś". Jeżeli jednak spadek zainteresowania ze strony deweloperów będzie się pogłębiał, atrakcyjność platformy Google'a znacznie spadnie, na czym z pewnością zyskają konkurencyjne systemy: iOS i Windows Phone.