Google Android L - przegląd nowości

Podczas konferencji I/O firma Google przedstawiła nowości, które znajdą się w nowej wersji Androida mającej mieć premierę jesienią.

Zgodnie z obietnicą podczas konferencji I/O zaprezentowany został następny Android w wersji Developer Preview, do którego dostęp otrzymają programiści, o ile dysponują Nexusem 5, lub Nexusem 7. Póki co nie znamy oficjalnie nazwy nowego systemu. Wiemy jedynie, że będzie się ona zaczynała na literę "L".

Android L - przegląd nowości

Z prezentacji Google dowiedzieliśmy się, że wraz z otrzymaniem nowego Androida możemy liczyć na następujące nowości:

- całkowita rezygnacja ze środowiska uruchomieniowego Dalvik na rzecz środowiska ART, co powinno przynieść korzyści w zakresie wydajności oraz szybkości uruchamiania programów. Ponadto nowe środowisko jest w pełni kompatybilne z 64-bitowymi procesorami (ARM, x86 i MIPS)

- Project Volta, który poprzez optymalizację pracy systemu wydłużyć ma czas pracy na baterii

- nowy tryb oszczędzania energii, który potrafi m.in. wyłączać rdzenie CPU, i który wedle deklaracji Google w przypadku Nexusa 5 powinien zapewnić dodatkowe 90 minut pracy

- możliwość odseparowania danych wykorzystywanych w celach biznesowych od danych prywatnych. Mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniem podobnym do Samsung Knox

- odświeżony interfejs użytkownika znany pod nazwą Material Design (nowe efekty 3D, cienie, animacje)

- ulepszony system powiadomień na ekranie blokady

- Android Extension Pack mający przynieść ze sobą obsługę istotnych rozwiązań wykorzystywanych przez gry (tesselacja, lepsze cieniowanie, lepsza kompresja tekstur)

- możliwości zdalnego zresetowania do ustawień fabrycznych

- większa integracja z Chromebookami i "inteligentnymi" urządzeniami naręcznymi

Kiedy premiera?

Android L zostanie udostępniony jesienią.