Google Android M - nowe interesujące doniesienia

System Google Android M być może zaoferuje usprawnienie pozwalające na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa prywatnych danych użytkownika.

Osoby korzystające z systemu Android, a więc i aplikacji dostępnych w sklepie Google Play, spotykają się z żądaniami nadania uprawnień pozwalających na dostęp do różnych danych. Niestety często mamy tutaj do czynienia z nadużyciem ze strony deweloperów, czyli chęcią dotarcia do poufnych danych użytkownika, czego w żaden sposób nie da się powiązać z funkcjonalnością danej aplikacji (np. prosta gra wymaga dostępu do kontaktów).

Jak przekonuje serwis Bloomberg, wraz z najnowszą wersją "robocika", czyli Androida M (Muffin? Marshmallow?), użytkownik otrzymać ma do dyspozycji szalenie przydatne narzędzie, które pozwoli mu bardziej zadbać o prywatność. Mowa tutaj o systemie umożliwiającym dokładne określenie, do których danych mogą mieć dostęp zainstalowane aplikacje. Jeżeli tak się faktycznie stanie, Google zaskarbi sobie z pewnością wdzięczność ze strony osób, które uznają brak kontroli nad uprawnieniami dla aplikacji za jedną z największych wad Androida.

Kiedy premiera?

Na koniec warto przypomnieć, że Android M pojawi się podczas sesji „Android for Work” na konferencji Google I/O, która rozpocznie się 28 maja. Niestety nie wiadomo, czy zostanie oficjalnie zaprezentowany, czy też omówione zostaną jedynie jego kluczowe cechy.