Google Android M w detalach

Android M to najnowszy system mobilny, nad którym pracuje firma Google. Poznaj jego główne oraz te mniej znaczące cechy.

Do dzisiaj nie mieliśmy żadnych oficjalnych danych na temat systemu Google Android M, następcy systemu Android Lollipop. Na szczęście podczas konferencji I/O osoby mające nadzieję na uzyskanie jakichkolwiek informacji dotyczących nowego "robocika" nie zawiodły się.

Czego możemy po nim przede wszystkim oczekiwać?

1. Nowy system ustalania uprawnień dla instalowanych aplikacji (nie tylko blokowanie dostępu do danych, ale zarządzanie uprawnieniami). To szalenie ważne rozwiązanie, które powinno znacząco przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa danych użytkownika smartfona. Warto bowiem pamiętać, że niektóre nawet najprostsze aplikacja żądają dostępu do danych, które, jak się wydaje, w żaden sposób nie są im potrzebne do działania.

2. Custom Chrome tabs: dzięki temu rozwiązaniu dostępne w aplikacjach odnośniki można wyświetlać jako zakładki (deweloperzy nie będą już musieli tworzyć własnych mini przeglądarek). Będziemy mogli cieszyć się z płynnych przejść pomiędzy zakładkami Custom Chrome tabs i programami. Mają one też oczywiście oferować systemy zabezpieczeń znane z mobilnej wersji Chrome

3. App Links: ułatwi otwieranie linków kojarząc je z konkretnymi aplikacjami. Oznacz to więc np., że gdy w e-mailu będzie link do Twittera, po jego kliknięciu uruchomi się mobilny program Twitter a nie przeglądarka internetowa.

4. Android M zaoferuje wsparcie dla skanera linii papilarnych. Dzięki temu producenci będą bardziej skorzy do wdrażania tego rozwiązania na rynku smartfonów i tabletów, co pomoże w rozwoju następnej nowości opisanej poniżej.

4. Android Pay: możliwość dokonywania płatności mobilnych przy wykorzystaniu technologii NFC (Near Field Communication). Bezpieczeństwo zapewniane ma być m.in. poprzez zastosowanie wirtualnych kart płatniczych wewnątrz systemu, dzięki czemu sklep w którym dokonujemy transakcji nie pozna szczegółów dotyczących karty kredytowej.

5. Usprawnienia w zakresie zarządzenia energią realizowane za pomocą funkcji o nazwie Doze, która monitoruje wszystkie dostępne czujniki smartfona/tabletu i w momencie uznania, że nie jest on używany zastosuje tryb głębokiego uśpienia. Rozwiązanie to ma ponoć pozwolić na wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu nawet...dwukrotnie!

6. Android M zaoferować ma obsługę nowego standardu USB typu C, który wprowadza m.in. wraz ze sobą "bezproblemową" symetryczną wtyczkę USB.

Co jeszcze?

Android M zaoferuje więcej mniej istotnych, chociaż z pewnością dla części użytkowników ważnych nowości:

- Direct Share: monitoruje, które treści jakiej aplikacji najchętniej udostępniamy. Jeżeli uzna, że robimy tak ze zdjęciami i Facebookiem, aplikacja Facebook znajdzie się na górze.

- mechanizm zaznaczania tekstu zamiast wybierania pojedynczych liter (taki tryb będzie też dostępny) wybierał będzie całe wyrazy. Pojawi się też okno z menu pozwalającym na szybkie wykonanie kopiowania, cięcia, lub wklejenia.

- usprawnienia w panelu głośności (powrót cichego trybu) oraz rozbudowa jego możliwości

- App Standby: robi to samo co funkcja Doze, lecz w odniesieniu do aplikacji

- wsparcie dla rozdzielczości 4K

- wsparcie dla Hotspot 2.0

- lepsze wsparcie dla USB On-The-Go

- usprawnienia aplikacji Kalkulator

- zmiany w interfejsie użytkownika