Google Android One - tanie smartfony dla każdego

Firma Google przedstawiła platformę Android One mającą w założeniu pozwolić na budowę bardzo tanich, lecz całkiem funkcjonalnych smartfonów.

Prezentacja możliwości nowego Androida to nie jedyne interesujące informacje, które pojawiły się podczas keynote rozpoczynającego konferencję Google I/O. Mam tutaj na myśli projekt Android One.

"Na świecie jest wielu ludzi, w zasadzie miliardy, którzy wciąż nie mają możliwości dostępu do smartfonów. Chcemy to zmienić" - powiedział wiceprezes Google, Sundar Pichai.

Android One jest to więc platforma, która pozwolić ma na budowanie bardzo tanich smartfonów. Będą one korzystały z czystego Androida przy okazji znacznie zwiększając zasięg usług Google. Pierwszym urządzeniem tego typu będzie przeznaczony na rynek indyjski smartfon firmy Micromax, który zaoferuje do dyspozycji użytkownika 4,5-calowy wyświetlacz, slot na karty pamięci, Dual SIM i radio FM. Jego cena została ustalona na poziomie 99 dolarów, natomiast sprzedaż powinna się rozpocząć jesienią.

Google Android One - tanie smartfony dla każdego

Sundar Pichai zapowiedział, że smartfony zbudowane w ramach projektu Android One wkrótce po indyjskiej premierze pojawią się także na innych rynkach. Dodał też, że oprócz wspomnianej firmy Micromax partnerami OEM Google'a są takie firmy jak Karbonn i Spice.

Na koniec jeszcze jedna szalenie istotna informacja: smartfony Android One będzie cechowała błyskawiczna aktualizacja do nowych wersji systemu.