Google Android: deweloperzy zaczynają go unikać z powodu fragmentacji

Fragmentacja systemu Google Android to duży problem zarówno dla użytkowników, jak i dla deweloperów. Ci drudzy niestety powoli mają tego dość...

Google Android Market

Firmy IDC i Appcelerator przeprowadziły interesujące badanie na grupie 2100 deweloperów, z którego wynika, że 78,6% z nich ma zamiar pracować nad aplikacjami przeznaczonymi dla mobilnej platformy Google Android.

Czy to dobry wynik?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak. Inaczej jednak sprawa wygląda, gdy popatrzymy na to zagadnienie w szerszym okresie czasu. Wówczas dowiemy się bowiem, że wcześniejsze badania skutkowały otrzymaniem następujących wyników:

IV kwartał 2011 roku: 83,3% deweloperów zainteresowanych było Androidem

I kwartał 2011 roku: 87% deweloperów zainteresowanych było Androidem

Jak widać, w przeciągu zaledwie roku odsetek deweloperów chcących dostarczać "androidowe" aplikacje zmalał aż o około 10 procent.

Zobacz również:

  • Masz Samsunga Galaxy? Sprawdź, co czeka Cię po aktualizacji systemu [08.02.2023]
  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [08.02.2023]

Powstaje więc pytanie, dlaczego tak się dzieje?

"Ogromna fragmentacja platformy to najważniejszy powód spadku zainteresowania ze strony deweloperów" - twierdzi Mike King z firmy Appcelerator.

Trudno się z nim nie zgodzić, gdyż wspomniana fragmentacja (wiele wersji mobilnego systemu Google obecnych jest w tym samym czasie na rynku) faktycznie wymaga od nich więcej pracy, aby przygotować dobrze działająca aplikację.

Android 4.0

Warto tutaj przypomnieć, że zaprezentowany przecież już kilka miesięcy temu Google Android 4.0 "zgarnął" dopiero 1,6% rynku, który zdominowany jest przez Androida 2.3 (62%).

Polecamy: HTC ogłosiło listę smartfonów, które dostaną Androida 4.0

_______________

Co sądzicie na ten temat?