Google Android: jedna trzecia aplikacji zawiera złośliwy kod

Zajmująca się bezpieczeństwem firma BT zbadała ponad 1000 aplikacji na Androida. Okazało się, że ponad jedna trzecia z nich zawierała jakąś formę złośliwego oprogramowania.

Ilość złośliwych aplikacji, które przygotowywane są z myślą o systemie Google Android rośnie w zastraszającym tempie. Z ostatnich analiz firmy Trend Micro wynika, że ich liczba w ostatnim kwartale podwoiła się z 10 do 20 tysięcy.

Kolejnymi złymi informacjami na ten temat podzieliła się właśnie zajmująca się bezpieczeństwem firma BT, która wzięła pod lupę 1000 aplikacji na Androida. W wyniku przeprowadzonych analiz okazało się, że ponad jedna trzecia z nich zawiera jakąś formę złośliwego oprogramowania. Może to więc oznaczać, że prawie każde urządzenie korzystające z systemu Google jest w mniejszym lub większym stopniu zagrożone.

Na potwierdzenie wyników swoich danych firma BT podała przykład otrzymanego przez nią do testowania smartfona Samsung Galaxy S III, który, jak się okazało, był zainfekowany.

Warto tutaj zaznaczyć, że firma BT nie wskazała jednak, czy testowane przez nią aplikacje pochodziły ze sklepu Google Play. W skrajnym przypadku (bardzo mało jednak prawdopodobnym) mogłoby się więc okazać, że wszystkie dostarczyły zewnętrzne źródła.

Wnioski

Według firmy BT cały sektor telefonii komórkowej wymaga zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Zapowiedziała ona ponadto, że w ciągu najbliższych miesięcy zajmie się testowaniem aplikacji na inne platformy.