Google Android - mobilny król

Dziś Android króluje w smartfonach i tabletach, a co będzie później? Przedstawiamy drogę do mobilnej dominacji systemu Google.

Kiedy dwa lata temu zaczynało się robić głośno o komórkowym systemie Android, praktycznie nikt nie traktował go poważnie. Nokia, nieposkromiony lider świata komórek, zupełnie nie przejęła się istnieniem drugiego po iOS Apple'a systemu, który mógłby zagrozić dominacji Symbiana. Efekt? Fiński koncern właśnie boryka się z największymi problemami w swojej historii, a Android stał się liderem światowego rynku wśród mobilnych systemów operacyjnych. Chociaż w zasadzie trudno w jego przypadku mówić o komórkach.

Oparty na jądrze Linuksa system trafia bowiem do całej gamy urządzeń, w tym tabletów, telewizorów, netbooków, a nawet samochodów i kuchenek mikrofalowych! To oczywiście wyjątki, system opanowuje przede wszystkim świat małych urządzeń mobilnych. Współpracuje z nim już około 50 smartfonów dostępnych na polskim rynku, jak choćby elegancki i wyposażony w świetny aparat Sony Ericsson Xperia Arc czy jedna z niewielu komórek dla ekstrawaganckich indywidualistów - malutka, kwadratowa Motorola Flipout.

Zobacz również:

  • Nadchodzi Pixel Watch - czy pokona Galaxy Watch 4?
  • Wyszukiwarka Google pomoże znaleźć lekarza

W naszym artykule poza wizją przyszłości Androida jako wiodącej marki na mobilnym rynku, zauważamy też niektóre wyzwania, przed którymi stoi Google. Należą do nich zmniejszenie fragmentacji systemu, a także uporanie się ze złośliwym oprogramowaniem i ogólnym chaosem w sklepie z aplikacjami.

Czytaj dalej: Król będzie tylko jeden