Google Android na celowniku Komisji Europejskiej (oficjalne zastrzeżenia)

Firma Google może uznać za winną naruszania zasad konkurencji i nadużywania swojej dominującej pozycji w stosunku do producentów urządzeń oraz operatorów komórkowych. Grozi jej kara przekraczającą 70 miliardów dolarów.

Statement of Objections to pisemne zgłoszenie o zastrzeżeniach, które Komisja Europejska przedstawiła firmie Google w związku z praktykami, jakie stosuje na rynku unijnym w przypadku Androida. Komisji nie spodobały się następujące działania internetowego giganta:

- w przypadku większości sprzedawanych na unijnym rynku smartfonów użytkownik nie otrzymuje do dyspozycji konkurencyjnych wyszukiwarek, ponieważ Google wymaga od producentów, aby instalowali i ustawiali jako domyślną wyszukiwarkę usługę Google Search. Jeżeli się na to nie zgodzą, nie otrzymają licencji Google Play.

- Google ogranicza sprzedaży smartfonów, których producenci chcieliby skorzystać z alternatywnego systemu bazującego na otwartym kodzie Androida ponieważ zamyka im dostęp do aplikacji Google Play Store i Google Search

- stosowanie zachęt finansowych dla producentów smartfonów i tabletów oraz operatorów sieci komórkowych za preinstalowanie wyłącznie wyszukiwarki Google, co ogranicza znacząco ich motywację do sięgania po konkurencyjne rozwiązania

Zdaniem Komisji działania te prowadzą do jeszcze większej dominacji Google na rynku mobilnym, co będzie miało na niego szkodliwy wpływ. Ograniczenie aktywności konkurencji nie pozwala bowiem m.in. na rozwój alternatywnych systemów i nowych usług, które mogłyby zaoferować.

Co grozi Google?

Warto podkreślić, że na razie mamy tutaj do czynienia tylko z opinią, która choć stanowi ważny element procesu prowadzonego w sprawie firmy Google, nie przesądza o jej ukaraniu. Jest ona jednak miażdżąca i bardzo prawdopodobne, że prowadzić będzie do uznania winy amerykańskiej firmy. W takim przypadku kara może wynieść 10 procentu dochodów firmy Alphabet (spółka powołana przez Google), a więc 73,6 miliarda dolarów.