Google Android w netbooku Asus Eee PC

Autorzy bloga VentureBeat twierdzą, że udało im się przenieść system operacyjny dla urządzeń mobilnych, Google Android, na netbooka Asus Eee PC. Blogerzy przekonują, że udało im się w cztery godziny skompilować Androida tak, aby działał na wspomnianym komputerze.

Matthäus Krzykowski i Daniel Hartmann poinformowali o swoim dokonaniu w blogu VentureBeat. Przekonują oni, że skompilowaną wersję Androida udało się im przenieść na komputer Asus Eee PC 1000H. Co więcej, uruchomiony pod kontrolą systemu Google'a komputer w pełni nadawał się do pracy; system rozpoznawał sprzęt - układ graficzny oraz - z pewnymi problemami na początku - kartę sieciową i dźwiękową. Na netbooku udało się uruchomić odtwarzacz multimedialny i przeglądarkę internetową.

Obaj panowie są przekonani, że wersja systemu Android dla komputerów to tylko kwestia czasu. "Opierając się na postępie, jaki dokonuje się w open source'owym projekcie Android, wierzymy, że powstanie systemu dla rynku netbooków jest do zrobienia w czasie trzech miesięcy" - piszą blogerzy. Ich zdaniem czas premiery Androida w segmencie netbooków zależy głównie od decyzji podejmowanych przez Google'a i partnerów tej firmy z organizacji Open Handset Alliance, wspierającej platformę Google Android (ostatnio poparcie dla systemu Google zadeklarowały takie firmy jak Sony Ericsson, Vodafone, ARM, Asustek, Ericsson, Garmin i Toshiba).

Krzykowski i Hartmann sugerują, że masowa produkcja netbooków z Androidem jest teoretycznie możliwa w terminie od trzech do dwunastu miesięcy. Z uwagi jednak na rynkowe realia blogerzy sądzą, że urządzenia takie pojawią się raczej w 2010 r.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: