Google Android za 4 lata będzie zainstalowany na większej liczbie urządzeń niż Windows

Firma Gartner podała interesujące prognozy dotyczące systemu Android. Wynika z nich, że w 2016 roku będzie on zainstalowany na większej liczbie urządzeń (komputery, smartfony) niż Windows.

System Google Android został zaprezentowany w 2008 roku. Szybko zaczął zdobywać rynek smartfonów w końcu go dominując. Oczywiście nie zabrakło go również na rynku tabletów, gdzie obecnie zajmuje drugie miejsce ustępując systemowi iOS.

Zgodnie z prognozami firmy analitycznej Gartner, oprogramowanie Google'a będzie w 2016 roku zainstalowane na 2,3 miliarda komputerów, tabletów i smartfonów. Wyprzedzi tym samym system Windows, z którego ma korzystać wówczas 2,28 miliarda tego typu urządzeń.

Jeżeli chodzi o obecny rok, do jego końca powinniśmy mieć na rynku:

- 1,5 miliarda urządzeń z Windows

- 608 milionów urządzeń z Androidem

Dlaczego Android pokona Windows?

Odpowiedź jest prosta: dlatego, że sprzedaż "pecetów" maleje, natomiast sprzedaż smartfonów i tabletów dynamicznie rośnie. W związku z tym od jakiegoś czasu mówi się nawet o efekcie tzw. ery post-PC.

______________________

Wydaje mi się, że jedną z przyczyn słabej sprzedaży komputerów jest ich wolniejsze starzenie się, co wiąże się z ich rzadszą wymianą. Sam pracuję na laptopie (pakiety biurowe, Internet) kupionym za nieco ponad 3 tys. złotych cztery lata temu i sądzę, że będę mógł z niego spokojnie korzystać jeszcze przez 2-3 lata.