Google Apps krok po kroku
-
- Michał Stępień,
- 12.12.2010, godz. 17:38
Wiele osób korzysta z Gmaila w codziennych kontaktach z innymi internautami do celów prywatnych. Jest to jednak na tyle popularna usługa, że próba rejestracji nowego loginu z imieniem i nazwiskiem w nazwie, który byłby przydatny także do pracy, często kończy się wyświetleniem komunikatu o jego zajętości. W takiej sytuacji warto skorzystać z możliwości uruchomienia Gmaila we własnej domenie.
Do pobrania:
Usługa ta nazywa się Google Apps (www.google.com/apps) i jest przeznaczona przede wszystkim dla firm oraz instytucji, ale istnieje także wariant bezpłatny, który w zupełności wystarczy do półprofesjonalnych zastosowań.
Zobacz również:
- Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [30.03.2023]
- To czeka i Ciebie - już niedługo zmiany we wszystkich usługach Google. Jakie?
- Najlepsze bezpłatne usługi poczty elektronicznej w 2022 roku
Załóż konto w Google Apps

Rys. 1
Formularz bezpłatnej rejestracji nie jest specjalnie eksponowany na stronie głównej usługi, ponieważ Google skupia się na promowaniu płatnego Google Apps dla biznesu. Dlatego będąc na stronie www.google.com/apps znajdź i kliknij odnośnik Google Apps w sekcji Inne wersje produktów. (Rys. 1)

Rys. 2
W kolejnym kroku należy podać adres posiadanej domeny internetowej. (Rys. 3) Jeżeli nie masz jeszcze wykupionej domeny, Google zaoferuje pośrednictwo w jej zakupie (odnośnik Chcę kupić nazwę domeny) - zostanie ona wówczas automatycznie skonfigurowania do współpracy z Google Apps.

Rys. 3
Zweryfikuj domenę w Google Apps
Masz już założone konto w Google Apps, ale musisz jeszcze potwierdzić że to ty jesteś właścicielem domeny. Do tego czasu wszystkie usługi w Google Apps będą działać w domenie tymczasowej domena.pl.test-google-a.com.

Rys. 4
Masz do wyboru dwie metody weryfikacji: wgranie specjalnego pliku HTML na serwer bądź zmianę rekordu CNAME domeny. (Rys. 5)

Rys. 5
Druga metoda polecana jest osobom, które dysponują tylko samą domeną, ponieważ nie wymaga wgrywania żadnych plików. Należy wówczas zalogować się do panelu administracyjnego rejestratora domeny i znaleźć ustawienia odpowiedzialne za konfigurację DNS (nazewnictwo może różnić się w zależności od rejestratora domeny).
Rys. 6
W obu przypadkach weryfikacja domeny może potrwać nawet do 48 godzin, chociaż w praktyce nie zajmuje to więcej niż kilkadziesiąt minut.
Uruchom usługi Google'a w domenie

Rys. 7
Jako administrator możesz zakładać konta użytkowników, a także przydzielać im różne uprawnienia (menu Organizacja i użytkownicy).(Rys. 8)

Rys. 8
Google wyświetli odpowiednie instrukcje - wprowadzanie wartości rekordów MX odbywa się podobnie, jak wcześniejsza modyfikacja rekordu CNAME. Konfigurując domenę internetową dla poczty w Google Apps pamiętaj także o dodaniu rekordu SPF. Zapobiega on podszywaniu się spamerów pod twoją domenę, bez niego wiadomości wysyłane przez ciebie mogą być odbijane przez niektóre serwery pocztowe jako mało wiarygodne. Dopisanie rekordu SPF polega na dodaniu do domeny rekordu TXT zawierającego tekst v=spf1 include:_spf.google.com ~all.

Rys. 9
Po skończonej pracy nie zapomnij o wylogowaniu się z usługi Google Apps, szczególnie jeżeli korzystasz z konta administratora, które powinno być szczególnie chronione. Aby ponownie zalogować się do panelu administracyjnego, użyj adresu www.google.com/a/twoja_domena.pl.