Google Chrome 5 - 5 najlepszych funkcji

Przeglądarka Google Chrome od dawna zbiera pochwały za szybkość działania. Producent przy okazji wydania wersji Chrome 5 beta nie omieszkał podkreślić tego waloru swojej aplikacji. Wydajność to jednak nie jedyna warta uwagi cecha tego programu.


Oto 5 najlepszych funkcji przeglądarki Google Chrome 5 beta.

Synchronizacja ustawień przeglądarki

W 2009 r. Google wprowadziło funkcję synchronizacji ulubionych witryn - strony zapisane jako zakładki można było przechowywać w "chmurze", dzięki czemu użytkownik miał do nich dostęp z każdego komputera, na którym instalował Chrome. Usługa ta w wersji 5 beta programu została rozszerzona o możliwość synchronizacji ustawień programu, w tym strony głównej, motywów, języka interfejsu i parametrów wyświetlania treści.

Opcje synchronizacji dostępne są w menu Ustawienia Google Chrome | Set up sync... Wystarczy zalogować się z użyciem identyfikatora i hasła Google, a dane zostaną zapisane automatycznie.

Zobacz również:

  • Microsoft kopiuje pomysł z Opery. Ładnie to tak?
  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?

Rozszerzenia działają w trybie Incognito

Chrome pozwala pracować w trybie incognito, czyli takim, w którym otwierane strony internetowe i pobierane pliki nie są rejestrowane w historii przeglądania ani pobierania (dodatkowo nowe pliki cookie są usuwane po zamknięciu okien przeglądarki uruchomionym w tym trybie). Dotychczas po przejściu w tryb Incognito nie można było korzystać z rozszerzeń do Chrome, ale wersja 5 beta zmienia ten stan rzeczy.

Użytkownik musi ręcznie uruchomić rozszerzenia po aktywacji trybu dyskretnego surfowania. Aby to zrobić, należy kliknąć link extensions manager widoczny na dole okna trybu Incognito. W otwartym menedżerze rozszerzeń wystarczy zaznaczyć pole wyboru Allow this extension to run in incognito przy zainstalowanych dodatkach.

Można w tym miejscu zwątpić w sens korzystania z trybu Incognito, skoro rozszerzenia mogą gromadzić dane o aktywności użytkownika w Sieci. Niemniej jednak, jest to ciekawe rozwiązanie.

Wsparcie elementów HTML5

Chociaż nowa wersja języka tworzenia stron internetowych nie jest jeszcze gotowa, nie powstrzymuje to Google przed implementacją niektórych jego elementów. Chrome 5 beta wspiera geolokalizację, przenoszenie plików metodą "przeciągnij i upuść" oraz tzw. web sockets. Dzięki tym ostatnim aplikacje sieciowe mogą szybciej komunikować się z serwerami.

Zintegrowana wtyczka Adobe Flash Player

Chrome 5 beta został wzbogacony o zintegrowaną wtyczkę Adobe Flash Player, umożliwiającą odtwarzanie sieciowych multimediów w oknie przeglądarki. Oznacza to, że nie musisz już wyszukiwać tego ważnego plug-inu własnoręcznie, ani martwić się o jego aktualizowanie - update'y będą instalowane automatycznie, w strumieniu aktualizacji całej przeglądarki.

Szybkość działania

Producent przekonuje, że Chrome 5 beta charakteryzuje się znaczącym zwiększeniem szybkości działania w porównaniu z poprzednim wydaniem testowym przeglądarki - 4.0, wynoszącym 30 i 35 % (wyniki uzyskane w benchmarkach V8 i SunSpider, mierzących wydajność obsługi JavaScriptu).

Sprawdziliśmy, czy deklaracje Google mają pokrycie w faktach. Przeprowadziliśmy w tym celu testy wersji 4 i 5 beta przeglądarki Chrome przy użyciu wspomnianych już benchmarków V8 i SunSpider oraz dodatkowego testu Futuremark Peacekeeper.

Chrome 4 beta:

- SunSpider - 2010 ms

- V8 - 818 pkt

- Futuremark Peacekeeper 648 pkt

Chrome 5 beta:

- SunSpider - 1821,6 ms

- V8 - 868 pkt

- Futuremark Peacekeeper - 995 pkt

Chrome 5 istotnie wypadł lepiej we wszystkich benchmarkach jednak na naszej maszynie testowej (Windows XP SP3, 1 GB RAM, Pentium 4 2,8 GHz) testy V8 i SunSpider nie potwierdziły skali deklarowanej przez Google poprawy wydajności. Zrobił to dopiero test dodatkowy Futuremark.

***

Jeśli 5 najlepszych funkcji Google Chrome 5 nie zrobiło na tobie wrażenia, sprawdź 5 najlepszych funkcji Opery 10.