Google Chrome 8: 13 łatek i czytnik PDF-ów

Nowa, stabilna wersja przeglądarki Google Chrome 8, charakteryzuje się zwiększonym bezpieczeństwem - producent wyeliminował 13 luk w kodzie programu oraz wzbogacił go o wbudowany czytnik dokumentów elektronicznych.

Błędy usunięte przez programistów Google znajdowały się w różnych komponentach przeglądarki Chrome, m.in. w module historii odwiedzonych stron i w mechanizmie odpowiedzialnym za wyświetlanie animacji SVG. Cztery luki oznaczono jako błędy o wysokim ryzyku, pięć - średnim, a pozostałe cztery - o niskim.

Wbudowany czytnik dokumentów PDF po raz pierwszy pojawił się w developerskiej wersji Chrome'a latem 2010 r. Czytnik przetwarza pliki PDF i wyświetla je w formie stron HTML; nie wymaga instalacji wtyczki Adobe Reader. Co ważne, moduł ten operuje w wydzielonym środowisku (tzw. sandboksie), co znaczy, że proces wyświetlania dokumentu PDF jest odizolowany od reszty przeglądarki. Ma to utrudnić zainfekowanie systemu operacyjnego przez malware atakujące luki w obsłudze PDF-ów.

W tryb taki została ostatnio wyposażona najnowsza wersja autorskiego oprogramowania Adobe do przeglądania plików PDF - Reader X.

Kolejna nowość w chrome 8 to dodanie obsługi sklepu Chrome Web Store (usługa, zapowiedziana przez Google w maju 2010 r., nie została jeszcze uruchomiona). Dzięki temu użytkownicy będą mieli bezpośredni dostęp do sklepu z aplikacjami sieciowymi, rozszerzeniami do przeglądarki i innymi dodatkami.

Wydanie stabilnej wersji numer 8 nastąpiło w nieco ponad sześć tygodni po premierze Chrome'a 7. Przypomnijmy, że właśnie takie tempo przygotowywania kolejnych wersji przeglądarki narzucił sobie team deweloperski. Chrome 8 w kanale developerskim (Google pracuje nad programem trzytorowo; opracowuje wersje stabilne, beta i właśnie "dev") znalazło się na przełomie października i listopada