Google Chrome Metro dla Windows 8 wydany. Ignoruje zalecenia Microsoftu

Firma Google udostępniła wersję poglądową przeglądarki Chrome przystosowaną do współpracy z interfejsem Metro, który znajdziemy w systemie Windows 8. Co interesujące, twórcy programu dosyć swobodnie podeszli do wytycznych Microsoftu.


Firma Google w połowie marca przyznała, że pracuje nad przeglądarką Chrome w wersji przystosowanej do współpracy z interfejsem Metro systemu Windows 8. Co prawda uczyniła to miesiąc po deklaracji konkurencyjnej Mozilli, lecz jak się właśnie okazało, wyprzedziła ją prezentując już pierwsze efekty swojej pracy.

Zintegrowany Flash

Przeglądarka Google Chrome Metro posiada zintegrowany Flash Player. Warto przypomnieć, że już wcześniej ku zaskoczeniu wszystkich na taki krok zdecydował się Microsoft wbudowując wspomnianą funkcjonalność do Internet Explorera 10 Metro. Wówczas spotkało się to z krytyką Mozilli:

"Sądzimy, że powinien być równy dostęp do możliwości platformy i jednocześnie zachęcamy do zdrowej konkurencji oraz wierzymy, że nie powinno być żadnych okoliczności, które dają dowolnej przeglądarce nieuczciwą przewagę. Jeżeli twórcy innych przeglądarek w wersji Metro będą mogli integrować Flasha lub korzystać z wtyczek nie ma problemu. Obecnie jednak nie jest to jasne".

Wydaje się, że obawy co do wykorzystywania swojej pozycji przez Microsoft były jak najbardziej uzasadnione. Potwierdza to sytuacja z systemem Windows RT (dla procesorów ARM), który pozwala na uruchomienie przeglądarek internetowych tylko w trybie interfejsu Metro. W trybie klasycznego pulpitu będzie można korzystać wyłącznie z Internet Explorera 10.

Odchylenia od normy za przyzwoleniem Microsoftu

Microsoft wymaga, aby twórcy przeglądarek spełnili wymagania umowy certyfikacyjnej dotyczącej Metro.

"Twoja aplikacja musi przestrzegać stylu Metro" - możemy w niej m.in. przeczytać.

Jak się okazuje, przeglądarka Google, której interfejs przypomina interfejs jej desktopowej wersji, pod wieloma względami nie spełnia wspomnianych wymagań. Microsoft postanowił jednak "przymknąć na to oko".

Będzie lepiej

Oczywiście należy tutaj mieć na uwadze, że mówimy o wersji poglądowej przeglądarki Chrome. Oznacza to więc, że chociaż obecnie oferuje elementy niespełniające wymagań Microsoftu, wkrótce może się to zmienić. Zresztą Google deklaruje, że nad tym popracuje:

"W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy pracowali nad interfejsem użytkownika w Metro oraz poprawą dotykowej obsługi"

Jeżeli chcecie wypróbować nową przeglądarkę Chrome możecie ją pobrać tutaj. Aby móc z niej korzystać w UI Metro należy ją ustawić jako domyślną. Warto też pamiętać, że mamy do czynienia z aplikacją, która może cechować się dużą niestabilnością.

_________________

Teraz pozostaje już tylko czekać na "kafelkową" przeglądarkę Mozilli.