Google Chrome OS - nowy rywal Windows

Google wydaje system operacyjny! Koncern już w przyszłym roku udostępni open source'owy OS przeznaczony dla komputerów osobistych, głównie netbooków. System będzie oparty na przeglądarce internetowej Chrome, a jego nazwa na chwilę obecną brzmi: Google Chrome OS.

Zapowiadając wprowadzenie Chrome OS Google ponownie daje czytelny sygnał: Internet jest przyszłością systemów operacyjnych, a nowoczesny OS powinien być zbudowany w pierwszej kolejności "wokół" Sieci.

W oficjalnym blogu Google'a czytamy: "Systemy operacyjne, w których działają przeglądarki, zostały stworzone w czasach, kiedy nie było Sieci. Dlatego też ogłaszamy nowy projekt, będący naturalnym rozszerzeniem Google Chrome - System Operacyjny Google Chrome. To próba zastanowienia się nad tym, jak powinny wyglądać systemy operacyjne".

Rozpoczęcie prac nad systemem zostało podyktowane - jak czytamy w blogu Google'a - wyraźnie sygnalizowanymi potrzebami użytkowników. "Ludzie oczekują natychmiastowego dostępu do poczty, bez marnowania czasu na uruchomienie komputera i przeglądarki. Chcą, by ich komputery zawsze działały tak szybko, jak tuż po zakupie, a dane były dostępne z każdego miejsca (...)" - piszą przedstawiciele koncernu, Sundar Pichai i Linus Upson. Jeszcze ważniejsze ich zdaniem jest zapewnienie użytkownikowi sytuacji, w której nie musi on poświęcać czasu na konfigurowanie komputera bądź pamiętać o aktualizacjach oprogramowania.

Systemowi mają przyświecać te same cele, które Google postawiło sobie tworząc Chrome - "szybkość, prostotę i bezpieczeństwo". OS ma być szybki i lekki - uruchamiać się w przeciągu kilku sekund; interfejs ma nie przytłaczać użytkownika, tym bardziej, że większą część czasu będzie on spędzał przeglądając zasoby Internetu. Google zapowiada też całkowite przeprojektowanie architektury zabezpieczeń systemu tak, by korzystający z niego nie byli narażeni na działanie wirusów czy malware'u. "To powinno po prostu działać" - przekonuje firma.

Sercem Chrome OS jest jądro Linuksa. System będzie można uruchamiać na komputerach z procesorami x86 i ARM. OS ma korzystać z technologii cloud computing - wszystkie pliki będą przechowywane w "chmurze". Nie jest jeszcze jasne, czy Google umożliwi lokalne składowanie dokumentów.

Co oznacza wprowadzenie Chrome OS dla systemu Google Android, opracowanego dla urządzeń mobilnych? Google twierdzi, że nic - platformy nie są ze sobą w żaden sposób związane. Android powstał z myślą o smartfonach, netbookach i innych urządzeniach, podczas gdy "Chrome OS jest tworzony z myślą o ludziach żyjących w Sieci - szukających informacji, sprawdzających pocztę, śledzących najnowsze doniesienia, robiących zakupy lub po prostu utrzymujących kontakt z przyjaciółmi."

Google rozmawia już z "licznymi" firmami o przyszłości projektu. W najbliższym czasie koncern ma podać nazwy tajwańskich i chińskich producentów komputerów, z którymi nawiązał już w tym zakresie współpracę.

Interfejs systemu ma zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku. Oprogramowanie trafi na dyski komputerów w 2010 r.

Aktualizacja: 08 lipca 2009 09:56

Treść artykułu została uzupełniona.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: