Google Chrome OS - testy rozpoczęte

Korporacja Google udostępniła notebooki do testów Chrome OS. Google Cr-48 przypominają urządzenia, które Eric Schmidt projektował dla Sun Microsystems. System operacyjny w sprzedaży pojawi się na wiosnę 2011 r.

Eric Schmidt przyznał, że nowe laptopy wzorowane są na tych, które już 13 lat temu projektował dla firmy Sun Microsystems. Dodał też, że już wtedy chciał sprzętu korzystającego z sieciowych aplikacji, ale nie było jeszcze odpowiednich narzędzi.

Chcemy na nowo zdefiniować systemy w erze internetu - mówił m.in. Sundar Pichai, wiceprezes Google ds. rozwoju Chrome OS. Nowy system ma być konkurencją MS Windows na rynku netbooków i laptopów.

Zobacz również:

  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari

Google twierdzi, że Chrome OS jest naturalnym rozszerzeniem przeglądarki. System ma być szybki i lekki - uruchamiać się w przeciągu kilku sekund, na pulpicie umożliwiając dostęp do stron i poczty.

Firma udostępniła na razie testowy sprzęt, po który można zgłosić się na stronie Chrome Notebook (tylko w USA).

Laptopy te istnieją tylko po to, by przetestować oprogramowanie. Są czarne, nie mają logotypów i naklejek - wyposażone w ekrany o przekątnej 12,1 cala, klawiatury QWERTY i dostęp do sieci bezprzewodowej Verizon.

Już na wiosnę w sklepach powinny ukazać się urządzenia firm Samsung i Acer, korzystające z Google Chrome OS. Podczas konferencji, Google ogłosiło również otwarcie sklepu Chrome Web Store z aplikacjami i rozszerzeniami do przeglądarki.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: