Google Chrome i przeglądarka Yahoo!: przez chwilę raj dla twórców malware

Serwis Yahoo! udostępnił własną przeglądarkę o nazwie Axis. Niestety przypadkowo opublikował również prywatny klucz zabezpieczeń...

Udostępniona przez serwis Yahoo! przeglądarka internetowa Axis oferować ma "szybsze, mądrzejsze wyszukiwanie z natychmiastowymi wynikami oraz wizualnym podglądem wyszukiwania". Wpisując słowo kluczowe zobaczymy więc wizualną prezentację witryn WWW, o czym możecie się przekonać oglądając poniższy film:

Przeglądarka pozwala użytkownikowi na synchronizowane otwartych kart i zakładek pomiędzy różnymi jego urządzeniami. Dostępna jest w wersji desktopowej jako dodatek do przeglądarek Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari) oraz jako aplikacja w wersji mobilnej dla sprzętu Apple.

Axis budzi mieszane uczucia wśród internautów oraz dziennikarzy. Najlepiej więc będzie, jak sami sprawdzicie co oferuje (znajdziecie ją tutaj).

Wpadka z kluczem

No ale przejdźmy już do głównego tematu tego artykułu związanego z poważną wpadką Yahoo! dotyczącą rozszerzenia dla Chrome'a.

Jak poinformował bloger Nik Cubrilovic wraz z nim serwis przypadkowo udostępnił również swój prywatny klucz zabezpieczeń. Dzięki niemu różnego rodzaju cyberprzestępcy mogliby tworzyć złośliwe oprogramowanie, które byłoby przez przeglądarkę Google'a identyfikowane jako pochodzące od Yahoo!.

Czy oznacza to więc, że dodatek dla Chrome'a jest niebezpieczny? Już nie. Po interwencji blogera ostrzegającego przed jego instalacją serwis przeprosił i naprawił swój błąd.