Google Chrome idzie ostro w górę! IE podąża w przeciwnym kierunku...

Popularność przeglądarki Chrome rośnie. Co więcej, z produktu Google korzystają bardziej aktywni użytkownicy niż z Internet Explorera, który odnotowuje coraz gorsze wyniki…


Światowy rynek przeglądarek (Źródło: gs.statcounter.com)

Światowy rynek przeglądarek (Źródło: gs.statcounter.com)

Popularność przeglądarek w Polsce (Źródło: gs.statcounter.com)

Popularność przeglądarek w Polsce (Źródło: gs.statcounter.com)

Polecamy:

Zobacz też:

Z badań firmy analitycznej StatCounter wynika, że w czerwcu 2009 roku do przeglądarki Google Chrome należało 2,8% rynku, zaś obecnie udział ten wzrósł aż do 20,7%. W tym samym okresie czasu Internet Explorer zaliczył poważny spadek z 59% do 44%, zaś konkurencyjny Firefox - z 30% do 28%.

Chrome po raz pierwszy przekroczył 10-procentowy udział w sierpniu 2010 roku, 19-procentowy w maju 2011 roku, zaś 20-procentowy w czerwcu 2011 roku.

Czy jednak rzeczywiście Google tak szybko pochłania rynek przeglądarek? Nie, a przynajmniej nie aż tak szybko jak wynika z danych StatCounter. Ale faktycznie, Chrome jest coraz bardziej popularny i doceniany przez aktywnych internautów.

Google Chrome doceniany przez bardziej aktywnych internautów

Skąd taki wniosek?

Najpierw porównajmy dane innej firmy analitycznej - Net Applications. Wynika z nich, że obecnie do Chrome należy 13% (w sierpniu 2010 roku było to 7,5%), do IE 54% (w sierpniu 2010 roku było to 60,5%), zaś do Firefoksa 22%.

Jak widać, mamy tutaj pewne rozbieżności, które spowodowane są tym, że obie firmy inaczej zliczają internautów. O ile bowiem Net Applications śledzi i rejestruje liczbę użytkowników przeglądarek odwiedzających stronę, o tyle StatCounter opiera się na ogólnej liczbie kliknięć na stronie. Oznacza to więc, że użytkownicy Chrome’a aktywniej surfują niż użytkownicy Internet Explorera.

Dysproporcje pomiędzy wynikami potwierdzają też, że użytkownicy, którzy spędzają aktywniej czas w Internecie, postanowili zrezygnować z IE na rzecz Chrome’a lub Firefoksa.

"To wspaniałe osiągnięcie dla Google, że z niespełna 3% w ciągu dwóch lat przekroczył 20% próg udziału w rynku. Chociaż Google jest bardzo skuteczne w pozyskiwaniu ściągnięć Chrome, rzeczywistym testem jest aktualne wykorzystywanie przeglądarki co stwierdzają nasze statystyki" - powiedział Aodhan Cullen z firmy StatCounter.

Warto dodać, że wzrost udziału Chrome'a był najbardziej zauważalny w Ameryce Południowej, gdzie drugą najczęściej wykorzystywaną przeglądarką był Firefox.

A co na to wszystko rynek mobilny? Spytajcie Apple!

Firma analityczna Net Applications mierzy również aktywność mobilnych urządzeń. Z danych, które pozyskała wynika, że obecnie ponad 5% stron na świecie przeglądanych jest za pomocą smartfonów i tabletów.

Udział ten, co raczej nie powinno dziwić, jest jeszcze większy w przypadku Stanów Zjednoczonych - osiąga poziom 8,2%. Przechodząc do szczegółów, 2,9% z tego wyniku wygenerował iPhone, 2,6% urządzenia pracujące pod kontrolą Androida, zaś 2,1% przypadło w udziale iPadowi.

Oznacza to więc, że obecnie aż 5% stron w USA przeglądanych jest za pomocą urządzeń z systemem iOS, czyniąc go najbardziej popularną platformą mobilną.

Chociaż IE ciągle traci na rynku przeglądarek mobilnych, firma Net Applications ma dla Microsoftu także dobrą wiadomość. Obecnie bowiem IE9 jest drugą najczęściej wykorzystywaną przeglądarką na komputerach pracujących pod kontrolą Windows 7 ustępując pola jedynie swojej wcześniejszej wersji - IE8.

A jak rynek przeglądarek wygląda w Polsce?

Na stronie firmy StatCounter można również sprawdzić popularność przeglądarek w naszym kraju. Z przedstawionych tam danych wynika, że od czerwca poprzedniego roku dynamiczny wzrost zanotował jedynie produkt Google’a (podobnie jak w przypadku udziału w całym rynku światowym). Aktualne wyniki przedstawiają się następująco:

Firefox - 51,91% (czerwiec 2010: 54,76%)

Chrome - 18,69% (czerwiec 2010: 8,84%)

Internet Explorer - 17,27% (czerwiec 2010: 21,97%).

Jak widać, na naszym rynku (według StatCounter!) Chrome "przeskoczyło" już IE, zaś w dalszym ciągu niepodzielnie rządzi Firefox. I to z jaką przewagą!

Warto też dodać, że również w popularnym serwisie Ranking.pl (opiera się on na liczbie odsłon stron uwzględnionych w badaniu gemiusTraffic) Google Chrome radzi sobie dobrze. Do wersji Chrome 12x należy bowiem obecnie 14% naszego rynku (dane za okres 20-26.06). Wyprzedziła ona IE 8x (13%) i oddała pola jedynie Firefoksowi 4x (23%) i 3x (22%).

__________

Czy waszym zdaniem przeglądarka Google ma szansę dogonić Firefoksa?