Google Chrome na Androida i iOS będzie oszczędzał transfer danych

Google ogłosiło dzisiaj, że zaktualizuje swoją przeglądarkę Chrome przeznaczoną na urządzenia mobilne. Gigant złożył przy tym obietnicę, że pozwoli to użytkownikom zaoszczędzić połowę transferu danych.

Rozmiary stron internetowych rosną niemal z dnia na dzień. Mamy do czynienia z bardziej szczegółowymi grafikami i coraz większą ilością skrytów, a z tego powodu przeglądanie sieci za pomocą przeglądarki pożera coraz więcej miesięcznego pakietu danych. Jego przekroczenie w zależności od abonamentu powoduje najczęściej znaczny spadek prędkości, a w niektórych taryfach może nawet wygenerować kosmiczne koszty. Z pewnością użytkownicy urządzeń mobilnych z systemami Android oraz iOS ucieszy nowość zapowiedziana przez Google.

Google zapowiedziało, że w nadchodzącej aktualizacji Chrome na urządzenia z systemem Google i sprzęty mobilne Apple zostanie zaimplementowana funkcja kompresji danych. Ma ona działać na tyle wydajnie, by pozwolić użytkownikom na zaoszczędzenie do 50% pakietu. Nową funkcję trzeba będzie właczyć ręcznie w opcjach. Pozwoli ona też na sprawdzenie ile dokładnie transferu użytkownikowi udało się zaoszczędzić.

Warto też przypomnieć, że przeglądarka Opera Mini dostępna nawet na stare urządzenia z Symbianem też pozwalała oszczędzać transfer danych. Realizowane to było poprzez uprzednią konwersję strony na serwerach Opery, a do urządzenia użytkownika wysyłana była wyłącznie odchudzona wersja witryny.