Google Chrome przestanie zjadać Twój RAM - nadchodzi optymalizacja

Google w końcu zamierza zoptymalizować przeglądarkę Chrome. Wśród nowości znaczne ograniczenie zużycia pamięci operacyjnej.

Google Chrome (sprawdź najlepsze rozszerzenia) od dawna jest najpopularniejszą przeglądarką sieciową na świecie. Chrome'a znajdziemy na komputerach z systemami Windows, macOS oraz Linux, a także na urządzeniach mobilnych z Androidem, iOS oraz iPadOS. W oparciu o przeglądarkę Chrome zbudowano nawet specjalny system operacyjny ChromeOS.

Dell Chromebook z wbudowaną przeglądarką Google Chrome

Dell Chromebook z wbudowaną przeglądarką Google Chrome

Niestety na rynku nie ma idealnego oprogramowania. Również Google Chrome cierpi na swoje przypadłości, które czasami potrafią mocno zirytować. Posiadacze komputerów przenośnych od Apple borykają się ze znacznym zużyciem energii, a posiadacze pecetów z niemalże nieograniczonym apetytem Chrome'a na pamięć operacyjną.

Problemy ze zużyciem pamięci operacyjnej przez Google Chrome mogą już wkrótce przejść do historii. Microsoft wprowadził nową funkcję w systemie operacyjnym Windows 10, która może zapobiec nadmiernemu zużyciu pamięci przez przeglądarkę Google'a.

Portal Windows Latest donosi, że aktualizacja Windows 10 Maj 2020 (20H1) wprowadza ulepszony system zarządzania pamięcią operacyjną, który zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć w aplikacjach Win32 takich, jak Google Chrome.

Microsoft wyjaśnia, że chodzi o funkcję SegmentHeap, która zmniejszy ogólne zużycie pamięci w najnowszych wersjach systemu operacyjnego Windows. Gigant z Redmon poinformował, że nowość powoduje zmniejszenie zużycia pamięci w przeglądarce Edge korzystającej z tego samego silnika co Chrome o 27 procent.

Chromium potwierdziło już, że funkcja ta zostanie zaimplementowana w przyszłej wersji przeglądarki Google Chrome na system operacyjny Windows 10.

W chwili obecnej nie wiemy jeszcze, kiedy na rynku pojawi się finalna wersja Google Chrome z implementacją SegmentHeap.

Sprawdź, ile kosztuje Acer Swift 1 - przystępny cenowo, ultraprzenośny laptop do codziennej pracy