Google Chrome - rozszerzenia będą ściślej kontrolowane

Użytkownicy rozszerzeń do przeglądarki Google Chrome, których nie da się odnaleźć w Chrome Web Store, będą musieli pożegnać się ze swoimi dodatkami. Google postanowiło usunąć możliwość instalowania nieautoryzowanych rozszerzeń spoza oficjalnego repozytorium w swojej przeglądarce. Firma tłumaczy to dbaniem o bezpieczeństwo użytkownika.

Google Chrome to jedna z wiodących przeglądarek internetowych. Aplikacja pozwala użytkownikom na instalowanie rozszerzeń, które zwiększają jej możliwości. Z początku użytkownicy mogli instalować takie dodatki z plików pobieranych z sieci, ale Google szybko przygotowało oficjalne repozytorium rozszerzeń do przeglądarki Chrome o nazwie Chrome Web Store.

Do tej pory użytkownicy, którzy wgrali deweloperską wersję Chrome, mieli wybór, skąd chcą instalować rozszerzenia. To się jednak zmieniło. Google postanowiło zablokować całkowicie możliwość instalowania w swojej przeglądarce do systemu Windows dodatków spoza Chrome Web Store. W lipcu zniknie ta opcja w Chrome do komputerów Apple z systemem OS X.

Zobacz również:

  • Najlepsze rozszerzenia VPN dla Google Chrome
  • Najlepsze rozszerzenia do Microsoft Edge
Google Chrome - rozszerzenia będą ściślej kontrolowane

Rozszerzenia do przeglądarki Chrome będzie można pobierać tylko z oficjalnego repozytorium

Twórcy Chrome tłumaczą tę decyzję troską o bezpieczeństwo użytkowników, którzy mogli przeglądając internet natrafić na rozszerzenia wykradające dane. Google pozostawiło furtkę umożliwiającą instalację rozszerzeń bezpośrednio ze strony dewelopera.

Ten proces nie będzie jednak polegał na pobieraniu lokalnie pliku z rozszerzeniem i wgrywaniem go do przeglądarki. Wgrywanie rozszerzenia będzie odbywało się poprzez Chrome Web Store, a użytkownik po prostu nie będzie widział interfejsu oficjalnego repozytorium z dodatkami podczas instalacji.