Google Chrome w urodzinowej odsłonie. Odświeżony interfejs!

Z okazji niedawnych 10 urodzin przeglądarka Google Chrome została odświeżona. Poza wizualnymi zmianami nawiązującymi do Material Design, aktualna wersja o numerze 69 wprowadza kilka przydatnych nowości.

Google Chrome 69

Czas leci. Dokładnie 2 września 2008 roku światło dzienne ujrzała pierwsza wersja przeglądarki internetowej Google Chrome. Z okazji okrągłej rocznicy doczekaliśmy się nowego wydania aplikacji, która nieco różni się od standardowych aktualizacji wydawanych w cyklu mniej więcej 6 tygodni.

Przede wszystkim w aktualnej wersji 69 mamy do czynienia z pełną implementacją interfejsu Material Design. Widać to chociażby po zaokrąglonych krawędziach kart przeglądarki. Obłe kształty pojawiają się stosunkowo często - widać je chociażby w ikonach oraz pasku adresowym. Większość zmian ma tu charakter estetyczny, ale niektóre z nich wpływają też na wygodę użytkowania, szczególnie przy wielu otwartych kartach przeglądarki.

Jedną z ważniejszych nowości Google Chrome 69 jest usprawniony menedżer haseł. Od teraz zawiera on generator losowych haseł, który przyda się podczas logowania do stron internetowych. Hasła są przechowywane na koncie Google, dzięki czemu można ich używać na różnych urządzeniach, a użytkownik nie musi sobie zaprzątać głowy ich zapamiętywaniem. To duże usprawnienie, jednak redakcja PCWorld.pl poleca korzystanie z zewnętrznych menedżerów haseł.

Metamorfozę przeszła również funkcja Omnibox, czyli inteligentny pasek, który może dostarczać informacji i realizować proste zadania bez potrzeby opuszczania okna przeglądarki. W Google Chrome 69 stał się jeszcze bardziej rozbudowany. Od teraz jest w stanie podawać definicję prostych terminów, tłumaczyć tekst oraz odpowiadać na podstawowe pytania.

Jak zaktualizować Google Chrome do wersji 69?

W prawym górnym rogu ekranu należy nacisnąć ikonę z trzema kropkami (Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrome), a po rozwinięciu menu wybrać opcję Pomoc. Na końcu klikamy Google Chrome - informacje i czekamy na automatyczną aktualizację aplikacji. Potem wystarczy ponownie uruchomić program.