Google Chrome - wtyczki i dodatki

Istnieje wiele dodatków ułatwiający pracę z przeglądarką internetową Google Chrome i sprawiających, że przeglądanie internetu jest znacznie przyjemniejsze. Oto najciekawsze i najprzydatniejsze z nich.

Adblock

Najpopularniejszy dodatek do Chrome - używa go ponad 7 milinów osób. Jego zadaniem jest blokowanie reklam na odwiedzanych przez nas stronach internetowych, z czym radzi sobie doskonale. Po zainstalowaniu jest od razu gotowy do pracy. Adblock można łatwo skonfigurować - na przykład dodać witryny na których nie będą blokowane reklamy.

Awesome Screenshot: Capture & Annotate

Zobacz również:

  • Tryb incognito na Androidzie jeszcze bardziej tajemniczy. Swoje delikatne sprawy zabezpieczysz w nowy sposób
  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [27.01.2023]
Google Chrome - wtyczki i dodatki

Awesome Screenshot

Rozszerzenie umożliwiające tworzenie zrzutów ekranu aktualnie odwiedzanej strony. Do wyboru mamy zrzut widocznej części witryny, całej witryny i zaznaczonego przez nas obszaru. Po jego wykonaniu możemy dokonać prostej edycji obrazu - zamazać jakąś jego część, dodać tekst czy też zaznaczyć jakiś obszar prostokątem. Awesome Screenshot pozwala na pobranie gotowego zrzutu na dysk, skopiowanie go do schowka, wydrukowanie lub automatyczny upload na serwer.

Clickable Links

Często przeglądając strony internetowe trafiamy na odnośnik w postaci zwykłego, czystego tekstu. Jeśli chcemy z niego skorzystać to musimy go skopiować i wkleić w nowym oknie przeglądarki - nie należy to do najwygodniejszych rozwiązań. Z pomocą przychodzi nam rozszerzenie Clickable Links, które zamienia taki właśnie tekst w klikalny link do strony. Przekształca ono również adresy e-mail i niekompletne odnośniki (zaczynające się od na przykład ttp://).

Click&Clean

Google Chrome - wtyczki i dodatki

Click&Clean

Rozszerzenie to jest nie tylko świetnym strażnikiem naszej prywatności, ale też wysoce funkcjonalnym dodatkiem o przyjaznym interfejsie. Przy pomocy Click&Clean błyskawicznie usuniemy takie dane przeglądarki jak historia odwiedzanych stron internetowych, cache, pliki cookie, historia pobierania i inne. Ale to nie wszystko - kilka kliknięć pozwoli nam opróżnić systemowy kosz, usunąć niepotrzebne pliki z dysku, czy też uruchomić menedżer zadań i nie tylko.

FB Photo Zoom

Google Chrome - wtyczki i dodatki

Efekt działania FB Photo Zoom

Wtyczka FB Photo Zoom przyda się wszystkim użytkownikom popularnego portalu społecznościowego Facebook. Po najechaniu na obrazek lub zdjęcie wyświetla ona jego powiększoną wersję - oszczędza to nasz czasu, bo nie musimy klikać grafiki i czekać aż się załaduje.

Google Mail Checker Plus Classic

Dodatek stworzony dla osób korzystających z Gmaila - poczty elektronicznej od Google. Informuje o nowych wiadomościach i pozwala je odczytać za pomocą jednego kliknięcia myszką. Dzięki Google Mail Checker Plus Classic błyskawicznie odpowiemy również na e-maile. Dodatek ten daje nam również dostęp do specjalnych folderów takich jak wysłane, spam, oznaczone gwiazdką, itd.

Last.fm Scrobbler

Na pewno znacie serwis muzyczny last.fm i wiecie na czym polega scrobblowanie muzyki. Jest to proces wysyłanie do serwisu informacji o słuchanym w danym momencie, poprzez odtwarzacz muzyczny, utworze. Rozszerzenie Last.fm Scrobbler umożliwia scrobblowanie także muzyki słuchanej online - poprzez witryny takie jak Youtube, Deezer, Myspace lub Google Music. Aktualnie wspieranych jest 18 takich serwisów.

Lyrics for Google Chrome

Google Chrome - wtyczki i dodatki

Działanie Lyrics for Google Chrome

Lyrics for Google Chrome to kolejny obowiązkowy dodatek dla fanów wszelkiego rodzaju muzyki. Jedno kliknięcie spowoduje wyświetlenie obok odtwarzanej piosenki (na przykład na Youtube) jej tekstu.

PanicButton

Bardzo przydatne narzędzie - zwłaszcza w pracy lub szkole. PanicButton jednym kliknięciem ukrywa wszystkie otwarte karty przeglądarki i otwiera jedną pustą kartę. Powtórne przyciśnięcie ikonki tego dodatku przywraca poprzednią sesję.

Readability

Rozszerzenie to ułatwia czytanie stron internetowych. Często w otwieranych przez nas witrynach znajdują się treści rozpraszające naszą uwagę i tym samym utrudniające nam lekturę. Readability przemieni taki skomplikowany wizualnie serwis w jedną kolumnę tekstu, odrzucając jednocześnie reklamy, menu i inne treści, co znacznie uprzyjemni nam jego czytanie.

Read Later Fast

Może się zdarzyć, że podczas przeglądania Internetu natrafimy na ciekawy artykuł, a nagle zostaniemy zmuszeni do wyłączenia maszyny i w konsekwencji nie zdążymy go przeczytać. Tu z pomocą przychodzi nam wtyczka Read Later Fast. Wystarczy w dowolnym miejscu na ekranie kliknąć prawym przyciskiem myszy i z menu wybrać opcję Read later, a strona na której aktualnie przebywamy zostanie zapisana. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki możemy bezpośrednio przejść do okna zawierającego nieprzeczytane artykuły.

Rozszerzenie Subskrypcje RSS

Google Chrome nie posiada domyślnie znanej z innych przeglądarek pomarańczowej ikonki subskrypcji kanałów RSS. Brak tej funkcji z powodzeniem wypełnia Rozszerzenie Subskrypcje RSS, które jest zintegrowane z czytnikiem Google Reader.

Search by Image

Świetny dodatek umożliwiający wyszukiwanie treści na podstawie grafiki. Po jego zainstalowaniu wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dowolny obrazek i z menu wybrać Search Google with this image.

Speed Dial

Google Chrome - wtyczki i dodatki

Nowa karta ze Speed Dial

Speed Dial zmienia domyślnie pustą stronę nowej karty przeglądarki Chrome na bardziej przyjazną i funkcjonalną. Na nowej stronie uzyskamy dostęp do zakładek, wyszukiwarki i miniatur, umożliwiających szybkie załadowanie wybranych stron internetowych. Całość można skonfigurować według własnego gustu pod względem graficznym.

TimeStats

Chcesz wiedzieć co najbardziej zajmuję cię, gdy surfujesz po Internecie? Pomoże ci rozszerzenie TimeStats, które zbiera informacje na temat aktywności w sieci oraz w czytelny i przystępny sposób wyświetla dane o ilości czasu spędzonego na poszczególnych stronach internetowych.

Turn Off the Lights

Google Chrome - wtyczki i dodatki

Turn Off the Lights skupia nasz wzrok na materiale video

Dodatek niezwykle przydatny podczas oglądania filmów. Przyciemnia on pozostałą treść witryny, eksponując jednocześnie odtwarzacz video co podnosi komfort oglądania. Wspiera także strony zawierające galerie zdjęć takie jak na przykład Picasa.