Google Chromebook jest skazany na porażkę

Google chce, by Chromebook stał się początkiem nowej ery komputeryzacji. Jednak przenośny komputer tak naprawdę jest tylko netbookiem... z dość ograniczoną funkcjonalnością.


Już za miesiąc do sprzedaży trafią Chromebooki od Samsunga i Acera. Google liczy, że nowe urządzenia wprowadzą rewolucję w świecie przenośnych komputerów i uwolnią nas od tradycyjnych "pecetów". Jednak tak naprawdę Chromebook okaże się porażką Google.

Dlaczego? Oto trzy powody: kultura, a także fukcjonalność i cena, które przegrywają pojedynek z netbookiem.

Zobacz również:

  • Edukacja z firmą ASUS - poznaj ułatwiające życie rozwiązania
  • Najlepszy laptop dla studenta 2023. Sprawdź, co warto wybrać

Kultura ery PC

Internet przebył długą drogę, a Google ma rację sugerując, że wszystko, co chcemy zrobić może być wykonane w Sieci. Prawie wszystko.

Możemy użyć Dokumentów Google lub nawet Office Web Apps w celu zastąpienia instalowanego na dysku oprogramowania. Możemy przechowywać pliki, zdjęcia, muzykę i filmy w serwisach opartych na chmurze obliczeniowej. Możemy używać webmaila i komunikatorów internetowych w przeglądarce. Istnieje jeszcze całe mnóstwo innych możliwości.

Są jednak rzeczy, których nie uda nam się zrobić z pomocą przeglądarki internetowej, nawet tak dobrej jak Chrome. Tradycyjne komputery pozwalają nam pograć w Portal 2 i Call of Duty, obejrzeć film z płyty DVD i wyretuszować zdjęcia w profesjonalnym programie.

Całkowite przejście w chmurę wymagałoby znaczącej zmiany kulturowej. Użytkownicy nadal nie mają zaufania do usług przechowywania ważnych danych w Sieci. Ponadto, w razie kłopotów z dostępem do Internetu, nasz Chromebook jest jak odbiornik TV bez telewizji.

Netbook vs. Chromebook - funkcjonalność

Powiedzmy, że idąc z duchem czasu, decydujemy się jednak na Chromebooka. Czy tak jak iPad przynosi z sobą rewolucję? Cóż, tak naprawdę nie oferuje nic więcej niż przeciętny laptop. Możliwość korzystania z Dokumentów Google, poczty Gmail i Amazon Cloud Playera posiada niemal każdy notebook i netbook. Są one nawet lepsze, bo nie ograniczają użytkownika do przeglądarki Google Chrome.

Chromebook nie jest ani lżejszy, ani mniejszy od standardowego netbooka. Co prawda szybciej się uruchamia i ma dłuższą żywotność baterii niż klasyczny notebook, ale przecież to samo powiedzieć można o innych "małych komputerach". Podstawowa różnica między Chromebookiem i zwykłym netbookiem jest więc taka, że ten drugi może korzystać nie tylko z usług Google, ale też wszystkich opcji znanych z tradycyjnego "peceta".

Netbook vs. Chromebook - cena

Zakup Chromebooka przypomina nieco kupno telewizora, który wyświetla tylko część kanałów. Komputer Google kosztuje 350-500 dol, podczas gdy na europejskim rynku dostępnych jest około 15 interesujących netbooków w cenie 230-530 dol.

Chromebook wygląda jak niekompletny netbook i może warto byłoby go kupić w cenie do 200 dolarów. Google jednak z pewnością się na to nie zgodzi.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: