Google Chromecast. Nowy standard bezprzewodowego przesyłu wideo do telewizora

Istnieje wiele standard

Po wczorajszej konferencji Google cały świat spodziewał się, po licznych plotkach i przeciekach, nowej wersji systemu Android oraz kolejnej generacji tabletu Asus Nexus 7. Obie te nowości zostały zaprezentowane, ale twórcy systemu Android przygotowali jeszcze jedną niespodziankę. Ta nowość nie jest bezpośrednio związana z nowym tabletem systemem operacyjnym.

Akcesorium o nazwie Chromecast to dodatkowe, malutkie urządzenie wielkości pendrive’a, które można wpiąć do portu HDMI w telewizorze. Ma ono pozwolić na odbiór treści audio i wideo bezpośrednio z internetu, a tym samym wyświetlanie filmów na dużym ekranie i słuchanie muzyki z zestawu głośników kina domowego. Za pilot może robić dowolny smartfon lub tablet z systemem Android lub iOS i kompatybilna z Chromecast aplikacja.

Na początku skorzystać z tej nowości będą mogli użytkownicy aplikacji YouTube, a także, z niestety niedostępnych w Polsce, Netflixa, Pandory, Google Play Videos & TV oraz Google Music. Co ciekawe, treści nie będą wysyłane z urządzenia mobilnego na telewizor. Chromecast będzie pobierał dane bezpośrednio z internetu przez połączenie Wi-Fi, a urządzenia mobilne służyć będą tylko do kontroli odtwarzacza. Co ciekawe, możliwe też będzie przesyłanie obrazu i wideo z wybranej karty z komputera i przeglądarki Chrome.

Chromecast będzie kosztował w USA równe 35 dolarów. O dostępności i cenach akcesorium w innych regionach, w tym w Polsce, jeszcze nie ma informacji.