Google Code Search: wyszukiwarka dla programistów

Google uruchomiło specjalny podserwis przeznaczony dla ludzi, którzy potrzebują znaleźć w sieci dostępne gotowe fragmenty kodu. W zamierzeniach ma on być pomocny zarówno profesjonalnym programistom jak i amatorom.

Nowa usługa, nazwana Google Code Search, umożliwia wyszukanie całych fragmentów kodu dostępnych w sieci. Dotychczas, dzięki standardowemu wyszukiwaniu Google możliwe było raczej znalezienie linków do konkretnych plików. Silnik wyszukiwawczy Code Search sięga "głębiej" i w wynikach pokazuje konkretne fragmenty kodu wraz z zaznaczeniem czy i do kogo należą prawa autorskie. W większości przypadków oczywiście znaleziony kod udostępniany jest na licencji open-source.

Serwis umożliwia proste wyszukiwanie fragmentów kodu oraz skorzystanie z dodatkowego zaawansowanego menu. Użytkownik może w nim wybrać język programowania czy rodzaj licencji. W niedalekiej przyszłości Google zamierza również opublikować API (Application programming interface) dla silnika, umożliwiające deweloperom modyfikowanie go do własnych potrzeb czy wykorzystanie własnych produkcji w połaczeniu z Code Search. W chwili obecnej firma nie zamierza umieszczać reklam w ramach nowej usługi.

Więcej informacji: Google Code Search