Google Compute Engine - nowa chmura obliczeniowa

Firma Google zapowiedziała Compute Engine, czyli opartą na chmurze usługę przeznaczoną dla przedsiębiorców. Będzie ona konkurencją dla Amazon Web Services EC2.

Dzięki bazującej na chmurze obliczeniowej usłudze Compute Engine przedsiębiorstwa będą mogły uruchamiać swoje aplikacje na serwerach znajdujących się w centrum danych firmy Google.

"Wprowadziliśmy Compute Engine, czyli serwis pozwalający na uruchamianie Maszyny Wirtualnej Linux na tej samej infrastrukturze, która zasila Google" - Google poinformowało na swoim oficjalnym blogu.

Internetowy gigant twierdzi, że ekonomia skali i efektywność jego centrów danych może w porównaniu do wiodących dostawców "chmur" zapewnić użytkownikom nawet 50 procent więcej mocy obliczeniowej. Zdaniem obserwatorów usługa Compute Engine może stanowić zagrożenie dla największej publicznej chmury obliczeniowej na świecie, Amazon Web Services.

Warto zauważyć, że Google buduje w ostatnich latach wiele centrów danych, które mają wspierać coraz większą ofertę jego własnych usług i aplikacji.

Konferencja I/O

Zakończona już konferencja I/O obfitowała naprawdę w wiele interesujących wydarzeń. Google bardzo się postarało prezentując nam nie tylko wspomnianą własną chmurę obliczeniową, ale również swój pierwszy tablet, interesujący odtwarzacz Nexus Q i szereg rozwiązań dla deweloperów.

Ponadto internetowy gigant poinformował o takich nowościach jak przeglądarka Chrome i Google Drive na iOS, udostępnienie edycji dokumentów offline w Dokumentach Google (na razie dostępna jest tylko w edytorze tekstu), czy rozpoczęcie sprzedaży Chromebooków za pośrednictwem Best Buy.

Brawo Google!