Google Daydream: mobilna platforma VR na wysokim poziomie

Firma Google zapowiedziała platformę Daydream, czyli platformę pozwalająca na zabawę z wirtualną rzeczywistością.

Wraz z finalną wersją systemu Android N zapowiadaną na "koniec lata" zadebiutować ma także nowa platforma o nazwie Daydream. Obejmuje ona zarówno sprzęt jak i oprogramowanie. Będziemy mieli tutaj do czynienia z mobilną platformą wirtualnej rzeczywistości zasilaną następna falą urządzeń pracujących pod kontrolą Androida N, które dodatkowo będą musiały spełnić wymagania stawiane przez Google, czyli m.in. posiadać odpowiednie czujniki i ekrany. Dzięki temu zabawa z VR zapewniać ma znacznie lepsze doświadczenia (odpowiednio niskie opóźnienia, odpowiednia płynność) niż w przypadku prostego dodania VR jako aktualizacji oprogramowania.

Nowej funkcji dedykowany będzie tryb Android VR Mode. Pojawi się wersja Daydream sklepu Google Play, w której dostępne będą aplikacje VR takie jak Street View, YouTube, Play Movies, czy Google Photos. Oczywiście nie zabraknie tutaj także gier.

Pierwszymi partnerami sprzętowymi Google będą firmy Samsung, HTC, Huawei, Xiaomi, LG, ZTE, Asus i Alcatela, które pozwalające na skorzystanie z platformy Daydream smartfony wprowadzą na rynek jesienią. Pierwszym modelem ją wspierającym będzie, co nie dziwi, Nexus 6P. Internetowy gigant opracował też referencyjne gogle VR (następca kartonowych gogli Cardboard) wraz z kontrolerem. Projekt ten zostanie udostępniony wspomnianym partnerom, więc nie należy oczekiwać, że firma Google sama również wprowadzi na rynek taki produkt.

Użytkownik końcowy skorzysta z możliwości Daydream pod koniec 2016 roku. Do tego czasu Google z pewnością będzie mocno zachęcało deweloperów do wsparcia projektu i zasilenia go jak największą liczbą aplikacji/gier VR.