Google Docs pozwala na wprowadzanie zmian w dokumentach za pomocą głosu

Dokumenty Google to webowy pakiet biurowy, który jest częścią dysku w chmurze Google Drive. Dzisiaj pojawiła się nowa funkcja, która ułatwi obsługę bez dotykania myszy i klawiatury. Edytowanie dokumentów będzie możliwe za pomocą głosu.

W zeszłym roku pojawiła się funkcja wprowadzania tekstu za pomocą głosu w przeglądarkowej edycji pakietu biurowego Dokumenty Google. Dzięki temu można dyktować tekst do komputera, a mechanizm zamiany mowy na tekst wprowadzi żądaną treść do edytowanego aktualnie dokumentu.

W tym roku Google usprawniło mechanizm dyktowania tekstu w przeglądarkowego wersji Dokumentów Google. Pozwoli to zaznaczać fragment wprowadzonego już tekstu i wybierać dla niego odpowiednie formatowanie bez dotykania myszy lub klawiatury. Wybrany fragment można wyrównać do wybranej strony lub głosowo usunąć obecne w dokumencie formatowanie.

Zobacz również:

  • Jaka aktualizacja czeka Google Docs?
  • Uwaga na pliki z dokumentami - jest duża szansa, że to malware

Edytowanie głosowe tekstu w ramach Dokumentów Google jak na razie jest dostępne za pośrednictwem przeglądarki Google Chrome. Niewykluczone jednak, że w przyszłości funkcja trafi też na urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety. Skorzystają z tego przede wszystkim osoby niepełnosprawne, które mają problemy z korzystaniem z klasycznej klawiatury przy edycji tekstu.

W przypadku aplikacji mobilnych użyteczność tej funkcji ze względu na brak myszy i klawiatury w urządzeniach przenośnych może być jeszcze większa. Dzisiaj można wykorzystać systemową klawiaturę do wprowadzania tekstu. Nie obsługuje ona jednak zaznaczania i formatowania wybranych fragmentów.