Google Docs traci wsparcie dla formatów .doc, .xls i .ppt

Usługa Google Docs nie będzie wkrótce pozwalała na zapisywanie plików w starszych formatach Microsoft Office. Czy to poważny problem?

Firma Google poinformowała, że z początkiem przyszłego miesiąca użytkownicy usługi Google Docs nie będą mogli zapisywać na dyskach swoich komputerów dokumentów w starszych formatach pakietu Microsoft Office: .doc, .xls i .ppt, lecz tylko w nowszych z literką "x", które pojawiły się wraz Office'em 2007.

Bez zmian pozostała natomiast kwestia eksportu plików, co oznacza, że w dalszym ciągu możliwe będzie przesłanie do Google Docs plików .doc, .xls i .ppt.

Wielki problem?

Oczywiście powstaje pytanie, czy użytkownicy pakietów Office 97 - Office 2003 muszą w związku z decyzją Google przyszykować się do zakupu nowego pakietu biurowego Microsoftu? Odpowiedź Google brzmi: nie jest to konieczne. Mogą bowiem skorzystać z "Pakietu zgodności formatu plików pakietu Microsoft Office dla programów Word, Excel i PowerPoint".

Znajdziecie go pod tym adresem.

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że rozwiązanie to nie jest w 100% skuteczne. Mogą bowiem powstawać pewne tarcia między użytkownikami starszych i nowszych wersji Office'a, gdyż dany dokument po odczytaniu przy wykorzystaniu wspomnianego "pakietu zgodności" może się nieco różnić od "nowoczesnego" oryginału.

Jeżeli więc problem ten jest dla kogoś bardzo istotny, być może więc powinien się zastanowić nad skorzystaniem z innej usługi.