Google Docs vs. Office 365. Pakiety biurowe online

Najważniejszym oprogramowaniem dla każdej firmy jest z pewnością pakiet aplikacji biurowych - zestaw oprogramowania, w skład którego wchodzi zwykle klient poczty, edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz program do przygotowywania prezentacji. Czy pakiety online takie jak Dokumenty Google i Office 365 mogą zastąpić programy instalowane na dysku?


Dla wielu użytkowników synonimem pakietu biurowego jest MS Office - i trudno się dziwić, bo to niezwykle popularne oprogramowanie. Z tego też pewnie wynika niezwykłe przywiązanie wielu firm do produktu Microsoftu - dla wielu przedsiębiorstw unowocześnianie oprogramowania sprowadza się do kupowania kolejnych wersji MS Office.

Nie ma w tym oczywiście nic złego, bo Microsoft rozwija swój produkt w przemyślany sposób, ale warto pamiętać, że dostępne są całkiem interesujące produkty alternatywne. Nie mamy tu na myśli open source’owych OpenOffice czy LibreOffice, lecz pakiety biurowe dostępne z poziomu przeglądarki internetowej.

Dokumenty Google

Najpopularniejszym z nich jest produkt koncernu Google - pakiet aplikacji o niespecjalnie oryginalnej nazwie Dokumenty Google. W podstawowej, darmowej wersji, Google oddaje do dyspozycji użytkownika edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji, narzędzie do tworzenia formularzy oraz prosty edytor rysunków. Oczywiście, w pakiecie jest też kalendarz oraz klient poczty (dwie ostatnie aplikacje nie są tak naprawdę składnikiem Dokumentów, ale użytkownik ma do nich łatwy dostęp z poziomu serwisu Google, w którym obowiązuje pojedyncze logowanie - wystarczy raz zalogować się do Google, by mieć łatwy dostęp do wszystkich aplikacji).

Użytkownikom przyzwyczajonym do dopracowanego od strony wizualnej produktu Microsoftu Dokumenty Google mogą wydawać się dość ascetyczne i ubogie, ale wystarczy chwilę popracować z tym produktem i szybko zorientujemy się, że choć wygląda to trochę gorzej niż MS Office, to jednak bez problemu znajdziemy tu wszystkie niezbędne narzędzia.

Google Docs vs. Office 365. Pakiety biurowe online

Office 365 i Google Docs - edytory tekstu

Podstawowym atutem Dokumentów - i większości innych pakietów biurowych dostępnych z poziomu przeglądarki - jest możliwość wspólnego pracowania nad danym plikiem z kilkoma innymi osobami. W przypadku tradycyjnych pakietów biurowych też jest to możliwe, ale zwykle wymaga tworzenia lokalnego serwera. W Dokumentach Google cały ten proces jest zdecydowanie łatwiejszy - wystarczy podać adresy e-mail współpracowników i zdefiniować poziom ich uprawnień. Resztą zajmie się Google.

Dodajmy, że w płatnym wariancie produktu Google (ceny zaczynają się od 50 dol rocznie za licencję dla jednego użytkownika) otrzymujemy dodatkowo możliwość rozbudowanej synchronizacji danych i poczty, ochrony dokumentów oraz korzystania z dodatkowych zabezpieczeń.

Google Docs vs. Office 365. Pakiety biurowe online

Office 365 i Google Docs - arkusze kalkulacyjne

MS Office w chmurze, czyli Office Web Apps

Opisany powyżej produkt przez dłuższy czas niepodzielnie rządził w kategorii "internetowe pakiety biurowe". Zjawisko to było na tyle wyraźne, że zagrożony poczuł się Microsoft, do niedawna raczej lekceważący konkurentów oferujących oprogramowanie w modelu online. Firma postanowiła zareagować na popularyzowanie się Dokumentów Google - reakcja polegała na przygotowaniu produktu o nazwie MS Office Web Apps.

Trzeba przyznać, że koncern z Redmond postąpił sprytnie - MS Office Web Apps oferuje zestaw funkcji i aplikacji bardzo podobny do tego, który znajdziemy u Google, ale w interfejsie bardzo zbliżonym do tego, który użytkownicy znają z tradycyjnego Office’a. Microsoft wyszedł z całkiem słusznego założenia, że użytkownicy, którzy zamierzają dopiero zacząć korzystać z pakietu biurowego dostępnego online chętniej wybiorą taki, który będzie wyglądał znajomo.

I rzeczywiście, osoba, która wcześniej używała MS Office 2003 czy 2007, bez większych problemów odnajdzie się w świecie Office Web Apps. Do dyspozycji mamy tu podobny zestaw aplikacji, jak w przypadku Dokumentów Google - jest edytor tekstu Word, arkusz kalkulacyjny Excel, program do przygotowywania prezentacji PowerPoint oraz aplikacja do notowania OneNote.

Google Docs vs. Office 365. Pakiety biurowe online

Office 365 i Google Docs - komunikacja audio i wideo

Podobnie jak w Google, również Microsoft oferuje rozbudowane narzędzia do pracy grupowej, z możliwością zapisywania i synchronizowania danych w serwisie Windows Live SkyDrive. Dodajmy, że do niedawna produkt Microsoftu miał poważną wadę - do pracy grupowej nad bardziej skomplikowanymi dokumentami niezbędne było... posiadanie pełnej desktopowej wersji danej aplikacji (np. PowerPointa). Rozwiązanie to było absurdalne i tak naprawdę totalnie sprzeczne z ideą pracy online - nic więc dziwnego, że koncern z Redmond w końcu z niego zrezygnował.

Dodajmy, że Microsoft oferuje zarówno bezpłatną (nieco okrojoną), jak i płatną wersję swojego online’owego pakietu biurowego (to Office365, wyposażony m.in. w rozbudowane funkcje współpracy grupowej oraz bogaty zestaw narzędzi korporacyjnych - m.in. Exchange Online, Microsoft SharePoint Online, Microsoft Lync Online, Office Proffesional Plus). W przypadku tego drugiego ceny licencji zaczynają się od ok. 5 euro miesięcznie.

-----

Autor artykułu: Antoni Steliński

Redakcja online: Wiktor Szpunar

Polecamy naszą serię artykułów o chmurze:

Cloud computing - z głową w chmurach