Google Doodle na pamiątkę urodzin Jana Karskiego i spory falstart

Google za pomocą nowego logo Doodle postanowiło uczcić dzisiaj setną rocznicę urodziny Jana Karskiego. Problem w tym, że firma z Mountain View pospieszyła się z jego umieszczeniem na stronie głównej wyszukiwarki o całe dwa miesiące.

Google Doodle to umieszczane na stronie głównej najpopularniejszej wyszukiwarki świata okolicznościowe logo. Gigant z Mountain View upamiętnia tam ważne wydarzenia za pomocą specjalnego obrazka, a czasem jakiejś zmyślnej animacji. Często pojawiają się tam też polskie akcenty, jak np. w przypadku ostatniego hołdu złożonego dla Stanisława Lema. Kolejnym z Google Doodle jest upamiętnienie urodzin Jana Karskiego, który był emisarjuszem Polskiego Państwa Podziemnego.

Niestety, Google dało się złapać w pułapkę związaną z datą urodzin Jana Karskiego. Upamiętniające to wydarzenie Google Doodle zostało umieszczone na stronie głównej 24 kwietnia, podczas gdy urodziny tej postaci przypadają na 24 czerwca 1914 roku. Sprawie kolorytu dodaje fakt, że po kliknięciu Doodle wyszukiwarkowy gigant przekierowywał do podstrony, która... wskazuje na poprawną datę. Spowodowało to pewne zamieszanie.

Google Doodle na pamiątkę urodzin Jana Karskiego i spory falstart

Okazuje się jednak, że nie była to wcale zwykła wpadka związana z mylnym przepisaniem daty. Problem w tym, że data urodzin Jana Karskiego podawana jest na dwa sposoby. W niektórych oficjalnych materiałach widnieje 24 kwietnia, bo taka data została kiedyś błędnie wpisana do jego metryki urodzenia. Rodzina zmarłego od lat walczy o to, żeby w oficjalnych materiałach pojawiała się data 24 czerwca. Można mieć nadzieję, że wpadka Google pomoże zwrócić na ten problem uwagę.

źródło: gadzetomania.pl