Google Drive, czyli Dysk Google na Androida zastąpił Dokumenty

Wczoraj pojawił się w sieci długo oczekiwana usługa o nazwie Dysk Google, w oryginalne Google Drive. Jest to przestrzeń na dane w chmurze na wzór popularnego Dropboxa. Wraz z premierą wersji webowej i aplikacji na komputery stacjonarne pojawiła się też nowa aplikacja dla Androida, będaca aktualizacją dotychczasowego edytora Google Docs.


Google Drive, czyli Dysk Google na Androida zastąpił Dokumenty

Ekran aplikacji zaraz po aktualizacji Dokumentów do Dysku Google

Dyski sieciowe i chmura

Wielokrotnie na łamach naszego serwisu poruszaliśmy temat aplikacji na Androida pozwalających na dostęp do danych w chmurze. Prym tutaj wiedzie Dropbox, będący jedną z najpopularniejszych tego typu usług. Konkurencja także nie śpi i wprowadza, zwłaszcza w ostatnim okresie, bardzo dużo nowych rozwiązań i funkcji, które mają wyróżnić ją na tle konkurencji. Dysk Google będzie usługą, która pozwala na przechowywanie swoich plików w chmurze Google i ich synchronizację z dyskiem twardym komputera - przypominamy także, że nawet nasze rodzime GG posiada Dysk zintegrowany z komunikatorem internetowym.

Google Drive w PC World

Obszernie o samym Google Drive pisaliśmy już w witrynie PC World - zarówno o przeglądarkowej wersji, jak i dedykowanych aplikacjach na komputery stacjonarne dostępnych w Chrome Web Store. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami - tutaj zaś przybliżymy to jak wygląda, i co ważniejsze jak się sprawdza w praktyce, aplikacja dla systemu Android. W ramach testów korzystaliśmy właśnie z Androidowego Dysku Google przy przygotowywaniu materiału na PC World.

Zobacz również:

Google Drive, czyli Dysk Google na Androida zastąpił Dokumenty

Aby udostępnić dowolny plik w Dysku Google wystarczy użyć wbudowanego w Androida modułu udostępniania

Aplikacja mobilna. Możliwości

Dysk Google w wersji mobilnej nie jest zupełnie nową aplikacją. Tak jak w wersji przeglądarkowej jest on rozwinięciem i aktualizacją Dokumentów Google. Dotychczasowy edytor dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji przekształcił się w wirtualny dysk, który pozwala teraz na przechowywanie dowolnych plików i folderów. Zmieniło się główne menu aplikacji, nazwa, ikona oraz cała kolorystka. Główny ekran pozwala na zmianę zalogowanego konta Google i szybkie przeszukanie zbiorów dokumentów. Dostępne do tapnięcia pozycja to Mój Dysk pozwalający wejść w strukturę folderów, oraz Udostępnione dla mnie, Z gwiazdką, Ostatnie oraz Offline. Przejście do którejkolwiek z nich pokazuje właśnie te dokumenty, których można spodziewać się po ich nazwach. Mamy możliwość zmiany sposoby sortowania.

Google Drive, czyli Dysk Google na Androida zastąpił Dokumenty

Postępy we wgrywaniu plików na dysk pokazane są na pasku powiadomień

Tworzenie dokumentu

Pod klawiszem menu znajduje się możliwość utworzenia nowgo dokumentu, arkusza kalkulacyjnego, dokumentu ze zdjęciem bądź przesłania dowolnego pliku. Po wejściu w Ustawienia możemy zmienić rozmiar używanej pamięci podręcznej, wyczyścić ją, a także włączyć szyfrowanie oraz przypomnienie o braku połączenia WiFi przy aktualizacji plików Offline przez połączenie pakietowe. Oprócz tego można uzyskać szybkie wskazówki i wysłać feedback programistom. W oknie edycji dokumentów tekstowych mamy dostęp do najbardziej podstawowych narzędzi, takich pogrubienie liter, kursywa czy wypunktowanie. Z Dyskiem Google współpracuje bez problemowo klawiatura Swype, która potrafi sprawiać problemy w niektórych aplikacjach biurowych.

Google Drive w praktyce

Aplikacja działa wyraźnie lepiej niż jej poprzednia wersja - synchronizacja dokumentów jest dużo szybsza i znacznie mniej uciążliwa. Nadal możemy edytować dokumenty w czasie rzeczywistym wraz z innymi osobami - pisząc na telefonie z otwartym dokumentem w przeglądarce widać na bieżąco zmiany. Działa to też w odwrotną stronę. Wybrane pliki możemy przechowywać offline, aby mieć do nich dostęp także przy braku połączenia z internetem. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi udostępniania, który jest dostępny w systemie Android nie musimy także otwierać aplikacji, aby wgrać do niej pliki - można to zrobić z poziomu galerii. Natychmiastowo pojawiają się one na dysku twardym w komputerze oraz w interfejsie przeglądarki. Poszczególne elementy możemy udostępniać swoim kontaktom za pomocą mechanizmu udostępniania Dysku Google.

Słabe strony

Niestety, aplikacja posiada dwie dość poważną wadę. Utworzone za jej pomocą nowe dokumenty lądują w głównym katalogu siecowego dysku, i dopiero za pomocą komputera można przypisać je do odpowiedniego folderu. Jest to o tyle dziwne, że można tego dokonać za pomocą pakietu biurowego Quick Office... Tylko jest to bardzo czasochłonne. Drugi minus dotyczy bardzo ważnej funkcji, czyli udostępniania plików. W przeciwieństwie do wersji przeglądarkowej nie mamy możliwości wysłania automatycznego powiadomienia na adres e-mail odbiorcy.

Pobierz aplikację

Jeśli używaliście do tej pory dokumentów Google, to smartfon powinien sam poinformować Was o możliwości aktualizacji. Jeśli nie otrzymaliście powiadomienia, to wystarczy udać się do aplikacji sklepu i odnaleźć odpowiednią pozycję. Nowi użytkownicy, którzy zechcą skorzystać z nowej usługi powinni udać się do odpowiedniej podstrony sklepu Google Play, skąd będą mogli zainstalować program. Uwaga! U nie wszystkich Google Drive jest już aktywny, jeśli natraficie na informację, że jest w trakcie włączania - to musicie po prostu cierpliwie poczekać.

Materiał wideo od Google w serwisie YouTube:


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: