Google Earth Timelapse na smartfonach z Androidem

Znana z desktopowych edycji Google Earth funkcja Timelapse jest już dostępna na smartfonach z systemem Android. Dzięki temu możesz zobaczyć, jakie zmiany zachodziły w wybranym miejscu od 1984 roku.

Google Earth Timelapse korzysta z potężnej bazy zdjęć satelitarnych, które układają się w kolejności chronologicznej, pozwalając na obserwowanie zmian Ziemi w latach 1984-2018. Funkcja ta jest dostępna dla każdego miejsca, jakie znajduje na Mapach Google, czyli obejmuje zdecydowaną większość naszej planety. W zależności od rejonu zdjęcia mogą mieć różnego rodzaju jakość - gdzieniegdzie będzie doskonała, w innych miejscach mocno taka sobie. Nie jest to żadna nowość dla użytkowników Google Earth na desktopach i laptopach, jednak jak dotąd nie była dostępna na smartfonach - ani w aplikacji, ani poprzez stronę internetową. Teraz można już obejrzeć zmiany na świecie na wyświetlaczu swojego smartfona. Jak to zrobić?

Google Earth Timelapse na smartfonach z Androidem

Wystarczy wejść na stronę Timelapse - Google Earth Engine (jeśli czytasz to na smartfonie, kliknij na link) lub wpisać w wyszukiwarce przeglądarki Timelapse. Po przejściu na stronę możesz wpisać w okienku wyszukiwania interesującą Cię lokalizację - np. nazwę miasta - aby został odtworzony filmik poklatkowy, pokazujący zmiany w kolejnych latach, zaczynając od roku 1984. Możesz w każdej chwili go zatrzymać lub przeskoczyć do dowolnego roku, skazując na datę znajdująca na górnej belce.

Zobacz również:

  • 10 miejsc, które musisz odwiedzić na Google Earth

Na tym jednak nie koniec - po otwarciu menu i wybraniu opcji Case Studies można zobaczyć materiały pokazujące wpływ człowieka na zmiany w środowisku naturalnym na przestrzeni lat. Materiał dostępny jest tylko w języku angielskim.