Google Earth: świat w zasięgu myszy

Dzięki Google'owi możesz zwiedzać świat, nie ruszając się z domu. Wystarczy kilka kliknięć i już masz przed sobą widoki tropikalnych wysp, dna oceanu lub kosmicznych przestworzy. Potrzebujesz tylko aplikacji Google Earth.


Program Google Earth to efekt tytanicznej pracy programistów Google'a - zawiera satelitarną mapę całej kuli ziemskiej, wiernie odwzorowane dna oceanów, a nawet najdalsze zakątki kosmosu, w tym powierzchnię Marsa i Księżyca. To gratka dla fanów podróżowania, astronautów, marynarzy i wszystkich, którzy chcą poznać nowe miejsca lub po prostu szukają najkrótszej drogi między dwoma punktami na mapie.

Podstawowe funkcje

Google Earth: świat w zasięgu myszy

Najważniejsze budynki są widoczne na mapie w postaci trójwymiarowych obiektów.

Aplikacja Google Earth udostępniana jest w dwóch wersjach: bezpłatnej, przeznaczonej do użytku prywatnego, oraz kosztującej 400 dolarów Pro. Google Earth Pro ma wiele dodatkowych funkcji, wśród których najważniejsze to: mierzenie obszarów, drukowanie zdjęć z programu w większej rozdzielczości oraz lepsza obsługa importu danych. Nie są to funkcje, których mogłoby brakować użytkownikowi domowemu, dlatego wersja Pro przeznaczona jest głównie dla organizacji czy firm, które wykorzystują dane zawarte w Google Earth do doświadczenia usług.

Zobacz również:

  • 10 miejsc, które musisz odwiedzić na Google Earth
  • Mapy Google pokażą zbytnio zatłoczone środki transportu

Najważniejsza funkcja, dostępna od pierwszego wydania, to możliwość wyszukiwania dowolnego punktu na Ziemi. Aplikacja wyświetla informacje naniesione na tradycyjne mapy oraz zdjęcia całej powierzchni kuli ziemskiej. Jakość fotografii bywa różna - część z nich (o mniejszej rozdzielczości) wykonały krążące nad horyzontem satelity, a dokładniejsze uchwycono z samolotów. Szacuje się, że wszystkie zdjęcia globu serwowane użytkownikom Google Earth zajmują łącznie aż 250 terabajtów.

W aplikacji szerokie zastosowanie ma technologia warstw, którą można określić jako proste nakładanie dodatkowych informacji na prezentowane użytkownikowi mapy. Możliwych do wyświetlenia warstw jest bez liku, np. fotografie danego obszaru wykonane przez użytkowników serwisu Panoramio, hasła z Wikipedii na temat wybranych lokalizacji, pogrupowane zdjęcia konkretnych obiektów, lista hoteli lub restauracji, drogi, budynki w widoku 3D, granice administracyjne czy nawet wizualizacja zachmurzenia, a na niektórych obszarach także symulacja natężenia ruchu drogowego.

Korzystanie z programu

Google Earth: świat w zasięgu myszy

Google Earth oferuje obszerne informacje o zabytkach, w tym zdjęcia udostępnione przez innych użytkowników.

Interfejs aplikacji jest prosty, chociaż na początku duża liczba opcji może przytłaczać i potrzeba chwili na oswojenie się z programem. Po lewej stronie widoczne jest menu nawigacyjne, w którym możesz skorzystać z wyszukiwarki, zapisać ulubione lokalizacje, a także wybrać rodzaj wyświetlanych danych.

Nawigowanie po mapie może odbywać się na kilka sposobów. Najprościej jest skorzystać z myszy - wystarczy przytrzymać przyciśnięty jej lewy przycisk i przesuwać wyświetlany obszar w dowolnym kierunku. Możesz także oddalić lub przybliżyć prezentowany region, kręcąc kółkiem myszy lub korzystając z widocznego po prawej stronie ekranu suwaka. To jednak nie wszystkie zastosowania kółka myszy: naciskając klawisz [Shift], zmienisz kąt nachylenia prezentowanego obszaru, a z wciśniętym klawiszem [Ctrl] -kierunek patrzenia. Nawigacją da się sterować także klawiszami strzałek.

Aby znaleźć lokalizację, wpisz jej nazwę lub podaj dokładne współrzędne. Google Earth zawiera także bazę najważniejszych obiektów, które możesz wyszukać, wpisując ich nazwy w karcie Znajdź firmę. W ten sposób znajdziesz wskazane pomniki lub dworce, a także lokalizacje firm. Google Earth idealnie wskaże także drogę z punktu A do punktu B - służy do tego karta Trasa dojazu. Warto zaznaczyć, że wskazówki dotyczące dojazdu do określonego miejsca są bardzo dokładne.

Poniżej wyszukiwarki znajduje się lista Moje miejsca. Domyślnie są na niej wyświetlone najciekawsze miejsca na Ziemi (np. Wielki Kanion, Bazylika św. Piotra w Rzymie itp.). Możesz dodać swoje lokalizacje, posługując się ikoną żółtej pinezki, umieszczoną w głównym menu, lub skrótem [Ctrl Shift P]. Informacje o ulubionych lokalizacjach możesz potem przesłać znajomym pocztą elektroniczną.

Oglądając konkretne miejsce, możesz "cofnąć się w czasie" (ikona zegara w głównym menu). Zostaną wtedy wyświetlone archiwalne zdjęcia satelitarne danej okolicy. Przeważnie archiwum obejmuje kilka lat wstecz, starsze zdjęcia bywają też gorszej jakości. Zdarzają się jednak wyjątki, takie jak zdjęcia Warszawy, Gdańska i Wrocławia z lat przedwojennych oraz okresu II wojny światowej. Więcej na ten temat przeczytasz w ramce.

Google Maps

Google Maps

Jeśli nie chcesz zainstalować programu Google Earth - nic straconego. Możesz skorzystać z uproszczonej wersji map w serwisie internetowym Mapy Google. Oprócz nich dostępne są także zdjęcia satelitarne i tryb mieszany, gdzie układ ulic nałożony jest na wyświetlane fotografie.

Mapy Google nie są tak rozbudowane jak Google Earth. Brak tu symulatora lotu oraz efektownych animacji przejść do wyszukanych miejsc. Ograniczono ilość informacji wyświetlanych na mapach, ale wybór nadal jest imponujący. Internauci mogą przypisywać do popularnych lokalizacji zdjęcia z serwisu Panoramio, odnośniki do haseł z Wikipedii, a nawet publikować filmy z serwisu YouTube. W niektórych lokalizacjach wyświetlane są także aktualne obrazy z kamer internetowych, dane o ruchu ulicznym oraz ogłoszenia o nieruchomościach.

Google Sky

Duża zaletą Map Google jest możliwość skopiowania wycinka mapy ze wskazaną lokalizacją i umieszczenia go na stronie internetowej lub w komunikatorze internetowym.

Wystarczy, że klikniesz odnośnik Link w prawym górnym rogu mapy i skopiujesz podany kod HTML. Masz możliwość dostosowania rozmiaru mapy i stopnia jej przybliżenia.

Na podobnej zasadzie działa serwis Google Sky z mapą nieba. Również brak mu pełni możliwości programu Google Earth, potrafi jednak nakładać na mapę obrazy zarejestrowane w podczerwieni, obrazy mikrofalowe oraz wcześniej zarejestrowane zdjęcia. Możesz oglądać różne galaktyki, w tym Andromedy, Wir czy galaktykę Barnarda.