Google Glass - jest pierwsza ofiara

Okulary Google Glass mogą uzależnić użytkownika. Mamy pierwszy potwierdzony przypadek.

Okulary Google Glass mają pierwsza ofiarę na koncie. W artykule opublikowanym na łamach pisma Addictive Behaviors opisany bowiem został przypadek mężczyzny, u którego zdiagnozowano uzależnienie od Internetu wywołane tym gadżetem.

31-letni serwisant marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych korzystał z Google Glass w pracy oraz poza nią. Przez dwa miesiące nosił je codziennie na nosie przez 18 godzin. w 2013 roku musiał jednak uczestniczyć w ponad miesięcznym programie leczenia alkoholizmu. Wówczas okazało się, że brak możliwości korzystania z okularów pomógł zdiagnozować u niego kolejne uzależnienie. U mężczyzny wywołany został zespół abstynencyjny, który objawił się poprzez duże rozdrażnienie, nieświadomy ruch ręką do skroni oraz dotykanie tego obszaru palcem wskazującym, co odpowiadało interakcji z Google Glass. To jednak nie wszystko. Pacjent miewał również sny, w których wydawało mu się, że wszystko widzi poprzez półprzezroczysty pryzmat.

Dr Andrew Doan z Substance Abuse and Recovery Program (SARP) marynarki wojennej USA przyznał, że zespół abstynencyjny wywołany odstawieniem Google Glass był silniejszy od zespołu związanego z alkoholem. Po 35 dniach terapii u mężczyzny udało się osłabić wspomniane wcześniej objawy oraz uzyskać poprawę pamięci krótkotrwałej i przejrzystości procesu myślowego.