Google Glass to za mało. Firma pracuje już nad soczewkami kontaktowymi

Komercyjna premiera Google Glass ma odbyć się dopiero w tym roku, ale gigant z Mountain View już teraz pracuje nad jeszcze bardziej futurystycznym urządzeniem niż inteligentne okulary. W planach są specjalne soczewki kontaktowe, których funkcją wbrew pozorom nie będzie wyświetlanie cyfrowego obrazu na siatkówce oka. Elektroniczne soczewki mają pomóc osobom chorym na cukrzycę.

Na blogu Google Polska pojawiła się informacja o nowym akcesorium, jakie planuje zrealizować Google. Będą to soczewki kontaktowe wyposażone w układ elektroniczny. Takie szkło kontaktowe będzie miało za zadanie mierzyć poziom glukozy we krwi, co pomoże osobom chorym na cukrzycę. Dzięki temu nosząca je osoba będzie miała swoisty “system wczesnego ostrzegania".

W środku takiej soczewki znajdzie się chip bezprzewodowy i zminiaturyzowany czujnik, a chociaż cały koncept brzmi futurystycznie, to testowane są już pierwsze prototypy. Elementy elektroniczne umieszczone są między dwoma warstwami miękkiego materiału. Obecnie odczyt danych następuje co sekundę i soczewka informuje o zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie cukru za pomocą LED-a.

Google Glass to za mało. Firma pracuje już nad soczewkami kontaktowymi

Oczywiście projekt jest dopiero we wstępnej fazie rozwoju, ale Google traktuje go poważnie i stale ulepsza prototyp nowoczesnych szkieł kontaktowych. Rozpoczęte zostały też rozmowy z organizacją FDA, a Google ma w planach wybranie partnerów, którzy będą mogli wspomóc giganta doświadczeniem w rozwoju tego projektu. Niestety, zanim końcowy produkt będzie gotowy i będzie można go szerzej zastosować minie jeszcze dużo czasu.