Google Glass: z wykorzystanych podzespołów najdroższe są oprawki za 22 USD

Według IHS koszt wyprodukowania (części plus montaż) okularów Google'a wynosi jedynie nieco ponad 152 USD, czyli znacznie mniej niż obecne kwota sprzedaży ustalona na poziomie 1500 USD.

Zgodnie z zeszłorocznymi wyliczeniami szacunkowy koszt Bill Of Materials (BOM) odnoszący się do całkowitego wykazu wszystkich elementów potrzebnych do wytworzenia okularów Google Glass to 208 dolarów. Jak wiemy, ich sprzedawana obecnie wersja Explorer (od kilku dni może ją zakupić każdy pełnoletni mieszkaniec Stanów Zjednoczonych) kosztuje aż 1500 USD. Skąd aż taka różnica? Można podejrzewać, że internetowemu gigantowi chodziło o to, aby jego gadżet trafił jedynie w ręce największych entuzjastów nowoczesnych technologii. Dewelopery zainteresowani tworzeniem aplikacji i tak go kupią bez względu na cenę.

Google Glass: 300-350 USD

Pod koniec 2014 roku powinna pojawić się na rynku wersja konsumencka Google Glass. Oczywiście kluczową sprawą jest cena urządzenia. Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia wydawało się, że możemy tutaj mówić o 300-350 USD.

Google Glass jednak znacznie tańsze?

Kilka tygodni temu serwis Teardown.com przedstawił jednak wyliczenia, z których wynikało, że kwota 208 USD była mocno zawyżone. Jego zdaniem koszty Bill Of Materials (BOM) w przypadku Google Glass to zaledwie 80 USD:

Google Glass: z wykorzystanych podzespołów najdroższe są oprawki za 22 USD

Koszt BOM dla Google Glass, Źródło: Teardown.com

Co na to Google?

Rzecznik Google po przedstawieniu mu powyższych wyliczeń stwierdził, że są one "całkowicie błędne".

Mamy kolejne wyliczenia

Dzisiaj mamy jednak kolejne wyliczenia, tym razem firmy IHS, których wynik mieści się pomiędzy dwoma powyższymi (208 USD i 80 USD). Wedle tych szacunków koszt produkcji okularów Google Glass to nieco ponad 152 USD (koszt materiałów: nieco ponad 132 USD). Co interesujące, najdroższym elementem wycenionym na 22 USD okazały się oprawki:

Google Glass: z wykorzystanych podzespołów najdroższe są oprawki za 22 USD

Google Glass - koszt produkcji według IHS

Andrew Rassweiler z firmy IHS podkreśla jednak wyraźnie, że wspomniane koszty to nie jedyne koszty, jakie musiała ponieść firma Google:

"Ogromna większość kosztów to koszty niematerialne, które obejmują non-recurring engineering [NRE: badania, rozwój, projekt, testy - red], obszerne oprogramowanie i rozwój platformy, jak również koszty narzędzi i innych początkowych wydatków. Przy wydatku 1500 USD dostajesz znacznie, znacznie więcej niż tylko 152,47 USD w częściach i produkcji"

Zauważył też, że obecnie dostępne okulary to w zasadzie prototyp. Ich finalna wersja powinna być znacznie poprawiona w zakresie wydajności, efektywności energetycznej, wagi i rozmiarów.

Jak sądzicie, ile będą kosztowały okulary Google, gdy zostaną globalnie udostępnione? Jestem pewien, że znacznie mniej niż wspomniane 1500 USD. Z drugiej strony jednak, gdyby kosztowały wspomniane 300-350 USD, kupiłyby je miliony osób, zaś to oznacza (przynajmniej w bogatszych krajach), że nie będzie można znaleźć miejsca, w którym każdy każdego by nie nagrywał...