Google I/O 2019 - rzeczy, o których musisz wiedzieć

Konferencja I/O za nami. Pojawiło się na niej mnóstwo interesujących tematów. Oto wszystkie, o których warto wiedzieć.


Android Q

Coś, na co wszyscy czekali - czyli prezentacja nowego systemu Android o nazwie Q. Wśród funkcji, jakie można znaleźć w nowym systemie Google, znalazły się takie praktyczne rozwiązania, jak funkcja Smart Caption - sama tworzy napisy do każdego filmu w obcym języku, który oglądamy w czasie rzeczywistym bez utraty jakichkolwiek danych. W międzyczasie druga z nowych funkcji - Smart Reply - zaoszczędzi nasz czas automatycznie podpowiadając, co będziemy chcieli dalej wpisać na klawiaturze podczas wprowadzania tekstu. Pomoże również przy wyszukiwaniu adresów w Mapach Google. Przeczytaj nasz aktualizowany na bieżąco tekst "Android Q - Data premiery, Nazwa, Nowe Funkcje", aby dowiedzieć się więcej!

Smartfony Google

Podczas I/O 2019 zostały zaprezentowane oficjalnie smartfony Pixel 3a oraz Pixel 3a XL. Ich specyfikacje wyglądają następująco:

Google Pixel 3a:

 • Wymiary: 151,3 x 70,1 x 8,2 mm
 • Wyświetlacz: 5,6 calowy wyświetlacz OLED 2,220 x 1,080 Full HD+
 • Procesor: Snapdragon 670
 • RAM: 4GB
 • Pamięć masowa: 64GB
 • Główna kamera: 12,2MP, f/1,8, 1,4 μm.
 • Przednia kamera: 8MP, f/2,0, 1,4 μm.
 • Bateria: 3000 mAh
 • Kolory: Czarny ("Just Black"), Biały ("Clearly White"), Jasnofioletowy ("Purple-ish")

Google Pixel 3a XL

 • Wymiary: 160,1 x 76,1 x 8,2 mm
 • Wyświetlacz: 6 calowy wyświetlacz OLED 2,160 x 1,080 Full HD
 • Procesor: Snapdragon 670
 • RAM:4GB
 • Pamięć masowa:64GB
 • Główna kamera: 12,2MP, f/1,8, 1,4 μm.
 • Przednia kamera: 8MP, f/2,0, 1,4 μm.
 • Bateria: 3 700 mAh.
 • Kolory: Czarny ("Just Black"), Biały ("Clearly White"), Jasnofioletowy ("Purple-ish")

Jak widać, oba modele różnią się od siebie tylko rozmiarami i proporcjami ekranu, a także pojemnościami baterii.

Zobacz również:

 • Konferencja Google I/O 2021 już za chwilę! Gdzie oglądać?
 • Nowy interfejs w Android Auto! Co się zmieni? Kiedy aktualizacja? [24.09.2021]

Google I/O 2019 - rzeczy, o których musisz wiedzieć

Asystent Google

Asystent Google jest obecnie dostępny na ponad miliardzie urządzeń, mówi w 30 językach w 80 krajach świata. Google chwali się, że znalazł sposób, aby skondensować cały system rozpoznawania mowy do zaledwie 50 MB, dzięki czemu może on działać bezpośrednio na telefonie, a to z kolei umożliwiło przełom i stworzenie asystenta następnej generacji, który przetwarza mowę na urządzeniu z niemal zerowym opóźnieniem i transkrypcją, mającą miejsce w czasie rzeczywistym, nawet w przypadku braku połączenia sieciowego. Ponadto zmiana ma umożliwić aż 10-krotnie szybsze przetwarzanie poleceń i żądań. W obszernym demo, które zostało pokazane na scenie, przedstawiciel Google zaprezentował, jak działać będzie "asystent następnej generacji".

Ważną zmianą jest wprowadzenie trybu dla kierowców oraz zwiększenie możliwości - Asystent może teraz np. zarezerwować stolik w restauracji czy bilety do kina. Odpowiada za to technologia Duplex.

Wyszukiwarka Google i newsy

Wyszukiwarka Google otrzymała cały szereg usprawnień - można spodziewać się oglądania modeli 3D poszukiwanych obiektów, dodano także wsparcie dla rzeczywistości rozszerzonej. Ponadto wiadomości Google (Google News) otrzymały kilka nowych możliwości, jak lepsza personalizacja, zapisywanie tekstów do późniejszego przeczytania czy nowy kiosk.

Google Lens

Dostępne z poziomu aparatu Google Lens umożliwia tłumaczenie na żywo i funkcję czytania przez aplikację tekstów w obcych dla użytkownika językach. Jak na razie na liście obsługiwanych znajduje się ich piętnaście - polskiego póki co brak. Wydaje się to bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno w zastosowaniach edukacyjnych, jak i dla turystów. Może również rozpoznawać obiekty, wykorzystując praktycznie nieograniczone bazy danych, jakie ma gigant. Ciekawą opcją jest funkcja skanowania menu - dzięki czemu można zobaczyć popularne dania, a nawet obejrzeć filmik pokazujący ich przygotowanie!

Google I/O 2019 - rzeczy, o których musisz wiedzieć

Prywatność w usługach Google

Wprowadzono ulepszenie związane z ustawieniami pryawtności - korzystając z konta Google w dowolnej usłudze, można ustawić poziom zabezpieczeń we wszystkich. Będzie możliwe automatyczne usuwane danych użytkownika po wskazanym czasie, pojawią się ułatwienia w zarządzaniu nimi na Mapach, YouTube i w innych serwisach. W Chrome ma pojawić się rozszerzony tryb Incognito, a także dedykowana smartfonom z Androidem, ulepszona ochrona przeciwko atakom phishingowym.

SI i uczenie maszynowe

Google pochwaliło się coraz lepszą Sztuczną Inteligencją, która umożliwia m.in. przewidywanie powodzi w Indiach. Dwa zespoły na scenie pokazały, co potrafi Magenta - narzędzie SI dla artystów. Pochwalono się również rozwojem uczenia maszynowego w różnych aspektach.

Reklamy

Google rozpoczęło nowy program monetyzacji reklam, nazwany Open Bidding, dzięki któremu deweloperzy mają mieć większy zysk ze swoich reklam, a użytkownicy bardziej przejrzyste zasady publikowania przez Google reklam oraz większy poziom ochrony prywatności - w tym pełen wgląd w dane, jakie zbiera Google, aby personalizować reklamy. Użytkownicy otrzymają także lepszą kontrolę nad ciasteczkami.

Google I/O 2019 - rzeczy, o których musisz wiedzieć

Projekty dla osób niepełnosprawnych

Niejako w cieniu nowinek związanych z wyszukiwarką, systemem i smartfonami, znalazły się informacje o dwóch ciekawych rozwiązaniach dla osób niepełnosprawnych. Project Euphonia ma pomagać w rozumieniu przez algorytmy odpowiedzialne za rozumieniem mowy osób, które mają problemy z wymową, a Live Relay to pomoc w rozmowach telefonicznych - osoba, która zadzwoni do człowieka nie mogącego normalnie mówić lub słyszeć, zostanie o tym poinformowana. Wówczas dla niesłyszącego odbiorcy głos będzie ukazywał się w formie tekstowej, a jeśli odbiorca ma problemy z wymową, będzie pisać, zaś aplikacja zmieni tekst na głos, który usłyszy osoba dzwoniąca.