Google I/O: sporo nowości, w tym "goły" Galaxy S4. Gdzie się jednak podział nowy Android?

Jesteśmy już po wprowadzeniu do konferencji Google I/O. Internetowy gigant przedstawił wiele interesujących nowości (jedna dotyczy Polski), wśród których zabrakło jednak tej najbardziej oczekiwanej...


Podczas wczorajszego wprowadzenia do konferencji Google I/O poznaliśmy kilka danych statystycznych:

- w 2012 roku na rynku zagościło 400 milionów urządzeń pracujących pod kontrolą Androida

- sklep Google Play może się pochwalić 48 miliardami pobrań

Skończmy już jednak ze statystyką i przejdźmy do ciekawszych rzeczy, które szykuje dla nas Google

Google Play

Chris Yerga przedstawił zebranym przeprojektowany sklep Google Play. W oczy rzuca się przede wszystkim nowy wygląd, za którym idą w parze również różne usprawnienia.

Nowy Google Play opierając się na algorytmach Google’a wykorzystujących nasze preferencje będzie sugerował konkretne zestawy pozycji. Jest to sposób na szybkie zaprezentowanie treści, które powinny nam najbardziej przypaść do gustu.

Kolejną z nowości będzie sekcja dedykowana aplikacjom przeznaczonym dla tabletów oraz Google Play for Education, czyli mająca pojawić się jesienią wersja sklepu z aplikacjami przeznaczonymi dla szkół i innych edukacyjnych instytucji. Co ważne, nie będą one testowane przez automatyczny system Google’a, lecz grupę uprawnionych do tego osób.

Nowe API bazujące na lokalizacji

Google przygotowało również trzy nowe API (Fused Location Provider, Geofencing, Activity Recognition) bazujące na lokalizacji i mapach. Dzięki nim deweloperzy tworzący aplikacje otrzymają do dyspozycji kolejne przydatne narzędzia, które pozwolą im tworzyć ciekawsze produkty wykorzystujące oferowaną przez smartfony/tablety funkcjonalność GPS, czy WiFi. Zapewniają one znaczne usprawnienia w zakresie zużycia energii i pozwalają np. skorzystać z akcelerometru (dzięki temu aplikacja będzie mogła ustalić, czy użytkownik obecnie jedzie samochodem, czy też porusza się pieszo odpowiednio prowadząc go do celu) lub umożliwić aplikacji zainicjowanie odpowiedniej reakcji, gdy użytkownik wejdzie do jakiejś strefy.

Chmura dla Androida

Google zaprezentowało mogący przynieść ogromne korzyści dla graczy serwis Google Play Games, dzięki któremu deweloperzy będą mogli włączyć do swoich tytułów wiele bazujących na chmurze rozwiązań: np. funkcja synchronizacji pozwoli rozpocząć na jednym smartfonie grę od miejsca, w którym zakończyliśmy ją na innym urządzeniu.

Google Play Games zapewni też programistom możliwość tworzenia wieloplatformowych gier, co oznacza, że do jednej rozgrywki będą mogli przystąpić użytkownicy iOS i Androida.

Galaxy S4 Google Edition

To prawie największe zaskoczenie wieczoru. Google zapowiedziało bowiem, że klienci sieci AT&T i T-Mobile otrzymają możliwość zakupu "czystego" smartfona Galaxy S4. Słowo "czysty" oznacza, że będzie on pracował pod kontrolą Androida pozbawionego "wodotrysków" dołączanych przez Samsunga. Za tą możliwość trzeba będzie jednak słono zapłacić: 649 USD. Urządzenie zostanie wyposażone w 16 GB wewnętrznej pamięci i pojawi się w sprzedaży 26 czerwca.

Google Music All Access

Dzień przed rozpoczęciem konferencji pojawiły się spekulacje, z których wynikało, że Google planuje otworzyć serwis muzyczny bazujący na subskrypcji. Dzisiaj wiemy już, że były one prawdziwe, natomiast wspomniany serwis nazywa się Google Music All Access i został już udostępniony mieszkańcom Stanów Zjednoczonych. Miesięczny abonament to 10 dolarów.

Chrome

Google wprowadzi do Chrome'a, czyli "najpopularniejsza przeglądarka na świecie", szereg "mobilnych" usprawnień i zapewni użytkownikom bardziej jednolitą platformę na różnych urządzeniach.

Chrome zaoferuje usprawnienia w zakresie mobilnych zakupów oraz wsparcie dla nowych webowych technologii, które, jeżeli zostaną wykorzystane przez deweloperów, pozwolą na szybsze przeglądanie Internetu. Mowa tutaj m.in. o opracowanym przez Google’a formacje WebP, stanowiącym alternatywę dla JPEG i mogącym zmniejszyć rozmiar plików graficznych o jedną trzecią oraz o kodeku VP9 zadowalającym się połową przepustowości wykorzystywanej przez wszechobecny kodek H.264.

Google+

Google z dumą przyznało, że serwis społecznościowy Google+ zaoferuje aż 41 nowych funkcji. Najbardziej rzucająca się w oczy jest oczywiście zmiana wyglądu na bardziej minimalistyczny. Użytkownicy otrzymają ponadto do dyspozycji bardziej rozbudowany edytor zdjęć oraz będą mogli skorzystać z aplikacji Hangouts, która pozwala na prowadzenie wideokonferencji, wysyłanie wiadomości tekstowych i zdjęć.

Nowe Mapy

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, również Mapy Google czeka sporo zmian. Ich nowa wersja nie zaoferuje bocznego paska, pozwoli na recenzowanie wybranych obiektów i poinformuje o promocjach w wybranych sklepach. Ponadto funkcja Explore pokaże nam miejsca warte odwiedzenia, natomiast informacje o korkach i wypadki drogowe ułatwią podróżowanie.

Uczestnicy konferencji już otrzymali możliwość zapoznania się z nowymi Mapami. Pozostali chętni muszą się najpierw zarejestrować, aby otrzymać zaproszenie.

Graf Wiedzy

Przechodząc do prezentacji usługi Graf Wiedzy (Knowledge Graph; nowoczesne wyszukiwanie zapewniające bardziej szczegółowe i trafne odpowiedzi na wprowadzane przez nas zapytania.) Google podało bardzo istotną dla nas informację. Otóż zostanie ona wkrótce udostępniona w polskiej wersji językowej.

Google Now

Usługa Google Now również doczekała się wielu usprawnień. Zintegrowany z nią został wspomniany wcześniej Knowledge Graph, można będzie z niej korzystać z poziomu Chrome (czyli na każdym urządzeniu) i nie będzie ona wymagała uruchamiania jakiejkolwiek aplikacji - wystarczy, że powiemy “Okay Google", aby rozpocząć wydawanie komend.

Podsumowanie

Dużym zaskoczeniem podczas keynote był "goły" Galaxy S4 oraz fakt, że Google nie pochwaliło się swoim najnowszym gadżetem, czyli okularami Google Glass. To jednak nic w porównaniu z ogromnym zawodem osób, które nie doczekały się nie tylko prezentacji Androida 5.0 Key Lime Pie, ale nawet Androida 4.3...

Obiektywnie jednak patrząc trzeba przyznać, że Google zapowiedziało naprawdę sporo nowości.