Google Inbox czy Gmail - co wybrać?

Użytkownicy poczty elektronicznej od Google mają teraz nie lada dylemat. Twórcy Gmaila dali im niedawno wybór pomiędzy zupełnie nowym i połączonym z listą zadań Google Inbox oraz starszym, klasycznym interfejsem skrzynki odbiorczej. Gmail w mobilnej odsłonie doczekał się jednak właśnie istotnej aktualizacji.


Google Inbox to nowa usługa pocztowa giganta z Mountain View. To w rzeczywistości nakładka na skrzynkę odbiorczą Gmaila przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników. Łączy ona pocztę elektroniczną z listą zadań. Pierwsi użytkownicy, którzy zdobyli zaproszenie do beta testów usługi, mogą z niej korzystać od kilku tygodni. Inbox od Google dostępny jest za pośrednictwem przeglądarki Chrome oraz aplikacji mobilnych do Androida i iOS i cieszy się duża popularnością

Google Inbox nie zastępuje Gmaila

Zaproszenia do skorzystania z aplikacji mobilnej i usługi webowej udostępniane w różnych miejscach sieci rozchodzą się na pniu i wielu użytkowników zdecydowało się korzystać z Google Inbox na stałe. Okazuje się jednak, że osoby które porzuciły Gmaila w klasycznym wydaniu na rzecz Inbox powinni jednak przemyśleć swoją decyzję.

Wszystko za sprawą ostatniej aktualizacji aplikacji mobilnej Gmail do wersji 5.0. Zadebiutowała ona razem z Androidem 5.0 Lollipop i wprowadza wiele nowości również w starszych wersjach systemu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Google nie porzuca poczty w standardowym wydaniu i nadal rozwija ją obok nowego Inboksa.

Gmail 5.0 do Androida

Najlepszym dowodem na to, że Inbox nie będzie następcą klasycznej skrzynki odbiorczej poczty Google jest nowa wersja aplikacji Gmail oznaczona numerem 5.0. Wprowadza ona nie tylko nowy wygląd zgodny z wprowadzonym razem z Androidem 5.0 Lollipop interfejsem Material Design, ale też sporo nowych funkcji.

Nowy interfejs to pierwsze co rzuca się w oczy po wykonaniu aktualizacji Gmaila. Jest on teraz znacznie bardziej kolorowy, a interfejs jest oparty o warstwy pojawiające się po wybraniu kolejnych funkcji. Zarządzanie pocztą jest teraz jeszcze wygodniejsze, a układ poszczególnych elementów bardziej intuicyjny.

Aplikacja Gmail od teraz służy też do obsługi innych skrzynek pocztowych

Do tej pory w Androidzie dostępne były dwa programy pocztowe, czyli Gmail oraz prostsza aplikacja o nazwie Poczta do obsługi skrzynek od innych usługodawców. Najważniejszą nowością w Gmailu 5.0 połączenie tych obu aplikacji w jedną.

Dzięki temu Gmail 5.0 obsługuje teraz nie tylko usługę pocztową Google, ale również pocztę Microsoft Exchange oraz skrzynki działające w oparciu o protokoły POP lub IMAP. Dzięki temu użytkownicy Androida mogą zarządzać wszystkimi wiadomościami e-mail w jednym miejscu.

Różnice pomiędzy Gmailem a Google Inbox

Gmail 5.0 wprowadza co prawda odświeżony wygląd w aplikacji do Androida i obsługę innych skrzynek pocztowych, ale zasada działania poczty pozostaje taka sama, jak wcześniej. Do dyspozycji użytkownika oddana jest skrzynka odbiorcza, nadawcza oraz etykiety do oznaczania i grupowania konkretnych wiadomości. Sortowanie poczty to jednak zadanie głównie dla użytkownika.

W przypadku Inbox zarządzaniem poczty zajmują się przygotowane przez Google algorytmy. Pomagają one w organizacji poczty w inteligentne etykiety. Wiadomości mające ze sobą coś wspólnego są grupowane. Skraca to do minimum czas potrzebny na interakcję użytkownika ze skrzynką odbiorczą. Mniej istotne wiadomości nie zaprzątają jego głowy wtedy, kiedy nie ma on czasu się nimi zajmować.

Jeszcze bardziej inteligentne etykiety

Zwykły Gmail oprócz skrzynki Ważne oraz Priorytetowych wiadomości obsługuje kilka tworzonych automatycznie zakładek w skrzynce odbiorczej. Grupowane są m.in. oferty handlowe i powiadomienia z serwisów społecznościowych, które poczta Google odsiewa z głównej skrzynki.

Inbox wnosi pomysł automatycznego grupowania wiadomości na kolejny poziom. Wszystkie wiadomości tego samego typu, jak te związane z podróżami samolotem lub finansami, są grupowane w osobnym folderze. Dzięki temu osoba korzystająca z Google Inbox może zająć się nimi wszystkimi jednocześnie.