Google Jelly Bean vs Siri - starcie gigantów

System rozpoznawania głosu okazał się jedną z największych i najciekawszych nowości w zaktualizowanym 27 czerwca Androidzie 4.1. Dzięki temu użytkownik Galaxy Nexus może porozmawiać z własnym telefonem, podobnie jak posiadacz iPhone'a z (nie)sławną Siri. Kto wygra to starcie?

Jelly Bean vs Siri

Jelly Bean vs Siri

Postanowili przekonać się o tym redaktorzy PC World, zadając siedemnaście pytań/poleceń sztucznej inteligencji. Oto one wraz z reakcją smartfonów:

1. Gdzie znajduje się Empire State Building?

Siri miała problem ze zrozumieniem pytania, podczas gdy Jelly Bean pokazał mapkę Nowego Jorku wraz z adresem ESB. 1:0 dla niego.

2. Czy będę potrzebować parasola w niedzielę?

Siri w odpowiedzi najpierw pokazywała adresy najbliższych sklepów, w których można kupić parasolkę, potem stwierdziła, że nie jest w stanie przewidzieć pogody w niedzielę i pokazała prognozę na kolejne pięć dni. Jak zachował się Jelly Bean? Powiedział od razu, że nie potrzeba parasola tego dnia i również ukazał prognozę na pięć kolejnych. Drugi punkt dla Androida, mamy już 2:0.

3. Pokaż zdjęcie góry Rushmore

Siri zapytała, czy ma wyszukać w sieci, a po potwierdzeniu - wyszukała, podczas gdy Jelly Bean od razu zaproponował kilka grafik. Werdykt? Hattrick, czyli 3:0 dla Jelly Bean.

4. Gdzie w okolicy dostanę tacos?

Siri w odpowiedzi pokazała dwadzieścia najbliższych restauracji w okolicy, które miały tacos w menu. Android pokazał mapkę z restauracjami, ale były one rozrzucone po całym mieście. W ten sposób Siri zdobywa pierwszy punkt w starciu. 3:1. Czy odrobi straty?

5. Jakie miasto jest stolicą Kanady?

Oba telefony udzieliły poprawnych odpowiedzi, jednak o ułamki sekundy szybszy był Android. Możemy uznać remis. Zawodnicy dostają po punkcie, czyli mamy 4:2.

6. Pokaż mi trasę do California Academy of Sciences

Podobnie jak w przypadku Empire State Building, tak i tu Jelly Bean pokazał mapkę z dojazdem. Siri znalazła dwa miejsca nazywające się jak obiekt poszukiwań i poprosiła o doprecyzowanie, o które chodzi. Piąty punkt dla Androida.

7. Ile lat ma Stan Lee?

Oba aparaty wyświetliły od razu prawidłową odpowiedź, ale Android dodatkowo pokazał zdjęcia pana Lee oraz odczytał wiek i tym samym prowadzi 6:2.

Stan Lee

Stan Lee

8. Kto był najlepszy w drafcie NBA w ubiegłym sezonie?

Żaden z telefonów nie znał odpowiedzi. Damy po punkcie na zachętę i mamy 7:3.

9.Kiedy założono Apple?

Siri dała odpowiedź z Wolfram Alpha, Jelly Bean odczytał. Remis, po punkciku każdy. 8:4 dla Androida.

10. Nastaw timer na pięć minut

Siri ustawiła z cieszącą oko graficzką, Jelly Bean zrobił to technicznie, czyli bez żadnych efektów. Plus dla Siri, czyli piąty punkt i mamy w tym momencie 8:5.

11. 56 dzielone przez 7 to...?

Android odpowiedział od razu, Siri posiłkowała się Wolframem Alpha. Wstyd! 9:6 dla Androida.

12. 100 USD - ile to Euro?

Android przeliczył od razu, ale za to Siri pokazała kurs wymiany dla różnych krajów oraz dorzuciła z własnej inicjatywy wykres pokazujący zmiany kursu w ostatnim czasie. No i kolejny punkt dla niej. Mamy już 9:7, blisko do remisu!

13. Jaki jest mój horoskop na dziś?

Oba telefony nie zrozumiały. W sumie słusznie - technologia to nie mistyczne czary-mary;-) Po punkcie dla nich, czyli 10:8.

14. Opowiedz mi historię...

Siri zaczęła opowiadać, Android zaczął wertować zasoby Google'a, szukając frazy "Opowiedz mi historię" I jego przewaga spada do jednego punktu, czyli 10:9.

15. Zaśpiewaj mi piosenkę

Siri zaśpiewała, a Jelly Bean jak poprzednio - zaczął szukać w Google frazy "zaśpiewaj mi piosenkę". Tak więc duchowa potomkini pana Jobsa doprowadza do remisu - 10:10. Emocje sięgają zenitu:-)

16. Zagraj coś Kayne Westa

Siri zasięgnął pomocy w bibliotekach iTunes, a Android zaczął szukać w Google frazy "Conyay West". Jest to o tyle dziwne, że rozpoznaje takich muzyków jak np. Michael Jackson czy The Killers. I kto by się spodziewał - Siri na prowadzeniu! 11:10.

17. Jaka jest odpowiedź na Ostateczne Pytanie dotyczące Życia, Wszechświata i Całej Reszty?

Siri udzieliła przedziwnej odpowiedzi, zaś Google odesłało nas do książki Autostopem przez Galaktykę, w której takie pytanie pada (jakby ktoś nie wiedział, odpowiedź jest jedna i jedyna: 42). Przyznajemy mu za to punkt i oto po serii wyczerpujących testów stan punktów wynosi 11:11. Podział punktów w tym meczu, Siri i Jelly Bean pozdrawiają licznie zgromadzonych na trybunach kibiców i udają się do szatni.

Podsumowanie: gdy chcemy podróżować i zwiedzać, zdecydowanie lepszy będzie Jelly Bean. Gdy chcemy bawić się, jeść i słuchać muzyki - raczej iPhone. Wybór należy do Was.