Google Knowledge Graph: wyszukiwanie na wyższym poziomie

Firma Google uruchomiła właśnie Knowledge Graph, czyli rozwiązanie, którego zadaniem jest usprawnienie silnika wyszukiwania. Dzięki niemu internauci uzyskają bardziej szczegółowe i trafne odpowiedzi na wprowadzane przez siebie zapytania.


Knowledge Graph to bardzo interesujące rozwiązanie, dzięki któremu internauci będą mogli liczyć na trafniejsze wyniki wyszukiwania przy korzystaniu z Google'a.

O co chodzi w Knowledge Graph?

Korzystając z wyszukiwarki Google'a z pewnością mieliśmy niekiedy problem ze znalezieniem linków prowadzących do stron zawierających informacje na temat interesującej nas rzeczy, szczególnie jeżeli miała ona kilka popularniejszych znaczeń.

Na blogu Google podany został przykład zwrotu "Taj Mahal", który odnosi się zarówno do mauzoleum w Indiach, muzyka, jak i kasyna. Obecnie wpisując go w wyszukiwarkę otrzymamy następujące wyniki:

Wyniki "zwykłego" wyszukiwania

Wyniki "zwykłego" wyszukiwania

Jak widać, zdominowane one zostały przez budowlę w Indiach, co oznacza, że osoby szukające np. muzyka Taj Mahal będą musiały przechodzić do kolejnych stron lub postarać się o zadanie trafniejszego zapytania.

Dzięki Knowledge Graph cały ten proces zostanie usprawniony, gdyż od razu otrzymamy do wyboru kilka wyników odnoszących się do wspomnianego zwrotu "Taj Mahal", co prezentuje poniższa grafika:

Efekt działania Knowledge Graph

Efekt działania Knowledge Graph

Klikając wówczas w jeden z nich, "jesteśmy już w domu" i możemy przebierać pomiędzy linkami powiązanymi z konkretnie wyszukiwanym przez nas obiektem.

Ile będzie wspomnianych wcześniej wyników? To wszystko zależy od bazy stworzonej przez Google, z której będzie mógł korzystać Knowledge Graph. Obecnie może on czerpać wiedzę odnoszącą się do 500 milionach obiektów i 3,5 miliarda związanych z nimi faktów.

Co to za obiekty?

Google podaje, że nowy sposób wyszukiwania sprawdzi się przy poszukiwaniu informacji związanych z zabytkami, sławnymi ludźmi, miastami, drużynami sportowymi, budynkami, zjawiskami geograficznymi, filmami, ciałami niebieskimi i dziełami sztuki.

Knowledge Graph będzie się uczył

Wyszukiwarka ma się ponadto uczyć i przewidywać czego może szukać internauta na podstawie jego wcześniejszych zapytań i wybieranych linków.

Knowledge Graph zastąpi Wikipedię?

Jedynie pod pewnym względem. Dzięki Knowledge Graph internauta uzyska bowiem także od razu informacje na temat najważniejszych faktów związanych z wyszukiwanym obiektem, co widać na przykładzie Marii Skłodowskiej-Curie:

W otworzonym oknie znajdziemy podstawowe informacje na temat wyszukiwanego obiektu

W otworzonym oknie znajdziemy podstawowe informacje na temat wyszukiwanego obiektu

Co więcej, w oknie prezentującym wspomniane fakty pojawiły się również odnośniki do powiązanych tematycznie z naszą noblistką "obiektów", co oznacza, że podobnie jak w przypadku odnośników w Wikipedii, mamy ułatwioną możliwość szerszego poszerzania naszej wiedzy z danej dziedziny.

My musimy jeszcze poczekać

Z usługi Knowledge Graph mogą obecnie korzystać jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Z pewnością w końcu jednak my także będziemy mieli taką możliwość. Zanim jednak do tego dojdzie, zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego czym właściwie jest nowy projekt Google'a: