Google: "Komputery zużywają za dużo energii!"

Zdaniem Google współczesne komputery powinny zostać zastąpione przez nowocześniejsze urządzenia. Potentat na rynku wyszukiwarek chce, by miały one prostsze zasilacze i zużywały znacznie mniej prądu niż klasyczne desktopy.

Przedstawiciele Google twierdzą, że nowy standard budowy zasilaczy pozwoli na zaoszczędzenie miliardów kilowatogodzin rocznie; według ich szacunków kurczowe trzymanie się historii i konieczność ciągłego zerkania na IBM PC (standard wprowadzony w 1981 roku) powoduje olbrzymie marnotrawstwo energii.

Zasilacze konwertujące prąd zmienny na stały i pozwalające na pracę sprzętów z różnymi napięciami powinny odejść do przeszłości. Google chce, by wszystkie urządzenia pracowały z prądem stałym o napięciu 12V.

Co więcej, korporacja nalega, by standardem stał się zasilacz "80 Plus", czyli taki, którego sprawność jest równa lub wyższa niż 80 procent. Zgodnie z badaniami Ecos Consulting, żaden z współczesnych zasilaczy nie spełnia tych norm.

Tymczasem Google twierdzi, że zastosowanie wydajniejszych zasilaczy może pozwolić na oszczędności rzędu 3 miliardów dolarów w samych tylko Stanach Zjednoczonych.

Jako ciekawostkę warto podać, że sprawność współcześnie produkowanych żarówek wynosi od 5 do maksymalnie 15%. Oznacza to, że 85-95 procent energii zużywanej przez żarówkę zostaje wypromieniowana w postaci ciepła.