Google "Loon" zapewni Internet każdemu. Pilotażowy program już wystartował. Dosłownie...

Google rozpoczęło pierwszą fazę projektu "Loon" mającego docelowo zapewnić dostęp do Internetu w każdym zakątku Ziemi. Opiera się on na systemie tysięcy balonów przypominających ogromne meduzy.

Z szacunków Google wynika, że około dwóch trzecich mieszkańców Ziemi nie ma dostępu do szybkiego i taniego Internetu. Zaradzić temu ma opracowywany od 18 miesięcy w laboratorium X Lab (tutaj powstały też okulary Google Glass) projekt o nazwie "Loon". Zakłada on stworzenie sieci tysięcy "internetowych" balonów przypominających meduzy, które będą unosiły się wokół globu.

"Chcielibyśmy, aby balony dały możliwość podłączenia dalekich, wiejskich, trudno dostępnych terenów, oraz pomagały w komunikacji w przypadku klęsk żywiołowych. Pomysł może wydawać się nieco szalony - i po części dlatego nazwaliśmy go Project Loon (ang. nicpoń, głupek) - jednak u jego podstaw leży twarda nauka." - czytamy na blogu Google.

Balony są wyposażone w pilnujący kurs komputer pokładowy i poruszają się przy wykorzystaniu energii wiatrowej i słonecznej. Każdy nadaje sygnał na obszarze 1250 kilometrów kwadratowych.

Faza testowa

Obecnie Google przeprowadza w regionie Canterbury w Nowej Zelandii pierwszą fazę testową przedsięwzięcia, w której uczestniczy 50 testujących. W ciągu tygodnia wypuszczono w sumie 30 balonów próbując je połączyć z odbiornikami na ziemi. Pierwszą osobą, której udało się połączyć za pomocą balonowej siatki z Internetem, był farmer, którego rachunki za internet satelitarny sięgały nawet tysiąca dolarów miesięcznie. Co sprawdził? Czy pogoda będzie odpowiednia do strzyżenia owiec.

Kolejne etapy

Google zapowiada już kolejne programy pilotażowe, w krajach, które są na tej samej szerokości geograficznej co Nowa Zelandia. Prosi też o opinie i pomysły ze strony osób, które od lat zajmują się dostarczaniem Internetu na terenach wiejskich i trudno dostępnych.

"To bardzo eksperymentalna technologia, a przed nami długa droga - liczymy na wasze wsparcie gdy będziemy próbować i dalej latać!"


Zobacz również